9. augusta 2017
Čítaní: 42
KN 32/2017 | Kultúra
Anjelské hlasy sa rozospievali v Košiciach
Košice navštívil 40-členný Pacifický chlapčenský zbor z Kalifornie. V Dóme svätej Alžbety mal výnimočný koncert.

 V priestoroch Dómu svätej Alžbety zneli večer 17. júla anjelské hlasy. Konal sa tam koncert amerického zboru  Pacific Boychoir (Pacifický chlapčenský zbor) z Kalifornie. Koncert v Košiciach bol zároveň zaradený do programovej štruktúry medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník.

Popredný americký chlapčenský zbor, ocenený prestížnou cenou Grammy Awards, vznikol pred dvadsiatimi rokmi v Oaklande. Vychováva približne 170 chlapcov, spevákov 4. až 8. ročníkov základných škôl. Je to jediná Severoamerická akadémia spevu, ktorá týmto spôsobom vzdeláva mladých chlapcov v odbore zborového spevu. Zbor často účinkuje po boku slávnej sanfranciskej filharmónie, za sebou už má spoluprácu s Brazílskym a Moskovským národným symfonickým orchestrom.

Pacific Boychoir precestoval všetky kontinenty a koncertoval na výnimočných miestach, ako Bazilika svätého Petra v Ríme, Národné centrum orientálnych umení v Šanghaji, Grahamstown Opera v Južnej Afrike, Notre Dame v Paríži, Medzinárodný dom hudby v Moskve či v Svetovej sále hudby v Pekingu. Zbor je známy aj z amerických televíznych obrazoviek, najmä pri slávnostných prezidentských ceremoniáloch a vzácnych návštevách.

Títo chlapci okúzlili milióny divákov svojím účinkovaním v populárnej speváckej šou America´s Got Talent. Svoju reputáciu zvýšili najmä novým spracovaním Mozartovho Requiem, Mahlerových symfónií a prvým americkým naštudovaním Rachmaninovovej Bohoslužobnej omše (All night Vigil). Na čele zboru stojí dirigent Andrew Brown, doktor umení, absolvent Harttovho konzervatória, La Sierra University a Hudobnej univerzity San Francisco a pôsobí aj ako riaditeľ Vallejo Choral Society či umeleckej školy Contra Costa. 

Dominik Béreš, snímka: Pacific boychoir
Páčilo sa :
0