9. augusta 2017
Čítaní: 34
KN 32/2017 | Mladým
Kňaz uvaril najlepšie domáce pivo v USA
Tento rok mala súťaž amerických domácich pivovarov netradičného víťaza. Stal sa ním katolícky kňaz Jeff Poirot so svojím kamarátom a spoločníkom Nickom McCoyom. Porote chutilo ich pivo s názvom Draft Punk.

Jeff Poirot je správcom farnosti Svätej rodiny v texaskom meste Fort Worth. Popri svojich pastoračných povinnostiach sa venuje aj koníčku, ktorým je varenie piva. Spolu s Nickom McCoyom, ktorý je tiež katolík a v Dallase vlastní obchod s tlačiarenským príslušenstvom, sa pravidelne stretávajú v Nickovej garáži, najčastejšie v utorok, kde sa venujú príprave obľúbeného zlatého moku.

K tejto záľube ich priviedol obdiv trapistickej tradície varenia piva, ktorú v stredoveku začali belgickí mnísi. Spoločne sa vydali na výlet do Belgicka, kde navštívili niekoľko doteraz zachovaných trapistických kláštorov a ich pivovarov. Prišli aj do Westvleterenu, kde varia pivo, ktoré už niekoľkokrát od konzumentov získalo ocenenie najlepšie pivo na svete. A trapistickou tradíciou sa inšpirovali aj dvaja malí americkí pivovarníci, ktorí uvarili belgický quadrupel – silné Ale pivo (zvrchu kvasené pivo, pozn.) varené belgickým štýlom.  

Úspech medzi tisíckami konkurentov

Na súťaži National Homebrew Awards sa tento rok zúčastnili po tretíkrát. Porote ponúkli pivo Draft Punk, ktoré druhovo patrí k takzvaným IPA pivám (Indian Pale Ale). Do súťaže bolo okrem ich produktu zapojených ďalších vyše 8 600 pív, ktoré porotcovia hodnotili v 33 kategóriách. Pivo Draft Punk, ktoré Poirot a McCoy pomenovali podľa známej francúzskej hudobnej dvojice Daft Punk, získalo najviac bodov v kategóriách Silné belgické a trapistické Ale pivo a Špeciálne IPA pivo. Za zisk najväčšieho počtu bodov získali ocenenie Ninkasi Award, ktoré je pomenované podľa sumerského boha piva. Víťazi, Jeff Poirot a Nick McCoy, si ho prevzali v polovici júna.

„Je to neskutočné. Po vyprchaní vzrušenia z víťazstva je ťažké povedať, čo víťazstvo Ninkasi Award pre nás znamená,“ uviedol kňaz pivár pre noviny Fort Worth Star-Telegram. Ten víťazné pivo nazýva aj Jeffestival, keďže ho uvarili v deň jeho 43. narodenín.

 

Varenie piva je hobby

Ako víťazom prestížneho ocenenia sa im otvárajú dvere do veľkého sveta pivného biznisu. Poirot i McCoy však chcú ponúkať pivo vo svojej súčasnej domovine, kde ľudia pivné špeciality vyhľadávajú čoraz viac. Katolícky kňaz navyše nezabúda na to, čo je jeho hlavným poslaním.

„Primárne, na prvom mieste a predovšetkým som kňazom. Toto je hobby. Nechcel by som, aby zatemnilo to, k čomu som povolaný. Pretože moja úloha kňaza je jednoznačne prednejšia,“ poznamenal Jeff Poirot. 

-JL-
Páčilo sa :
0