9. augusta 2017
Čítaní: 84
KN 32/2017 | Kultúra
Malatiná zavoňala Bačovskými dňami
Tohtoročné Bačovské dni v Malatinej pod Chočom, na rozhraní Oravy a Liptova, ponúkli 15. a 16. júla plným priehrštím množstvo folklórnych programov i sprievodných aktivít.

Sedemnásty ročník medzinárodného festivalu valaskej kultúry mohol každý ochutnať, ovoňať i dotknúť sa. Skrátka, prežiť všetkými zmyslami, čo bolo podľa organizátorov aj ich hlavným cieľom. Tento ročník bol navyše rekordný. Počtom divákov, záujmom remeselníkov i počtom poľnohospodárskych družstiev a jednotlivcov zapojených do sprievodných súťaží.

 

Ráno vyhnali ovce

Úvod festivalu patril v sobotu dopoludnia vyháňaniu oviec na pajtu, dočasný prístrešok pre ovce nad obcou, spojený s valaskými posiedkami. Na tradíciu pastierstva zaspomínali melódiami na píšťalkách, fujarách a trombitách i Štefánikovci z Nimnice. Popoludní usporiadatelia pripravili v základnej škole dve výstavy zamerané na tradičný ľudový odev. Viac ako päťdesiatka veľkoformátových fotografií krojov a čepcov z dolnej a strednej Oravy zo zbierky rodiny Kraskovcov z Nitry bola nainštalovaná na chodbe školy. Na deviatich figurínach a výstavných paneloch Oravské kultúrne stredisko predstavilo tradičnú pokrývku hlavy vydatých žien zo Žaškova, Zázrivej, z Chlebníc, Pucova, Babína, Hornej Lehoty, Kňažej, zo Zuberca a z Malatinej. Výstavy sa stretli so živým záujmom, podobne ako prezentácia tkania malatinských kobercov, spojená s tvorivou dielňou.

 

Folklór dolných zemí

Program Bačovských dní sa počas sobotného podvečera presunul do amfiteátra, kde sa najskôr v privítanke predstavili tri generácie domácich Malatincov - detský folklórny súbor Skalka, folklórna skupina Grúnik a seniorská spevácka skupina Mlynová. Ďalší z programov mal názov Z dolných zemí a patril potomkom Slovákov, krajanom zo Srbska, z Vojvodiny. Vo svojom pásme folklórny súbor KUS Jána Kollára zo Selenče predstavil nielen typické tance, ale aj svadobný odev s prekrásnou partou. V programe sa predstavili i folklórne skupiny Škvarkare z Košickej Novej Vsi a Bažalička z Plachtiniec–Príbeliec. Priniesli tak nevšednú pestrosť krojov, tancov a melódií. Záver sobotného programu patril divadelnému predstaveniu v amfiteátri. Divadlo Štefana Kvietika z Veľkého Krtíša uviedlo veselohru Juraja Matiáša pod názvom Halúzka moja.

 

Súťažili so syrmi

Program Bačovských dní vyvrcholil v nedeľu. Na tradičnom malatinskom jarmoku ľudových remesiel od rána prezentovalo svoju šikovnosť päťdesiat ľudových tvorcov. V základnej škole bola od jedenástej pripravená súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka. Okrem hodnotenia odbornou porotou sa do súťaže verejnou ochutnávkou zapojili i diváci a rozhodli o cenách diváka. Do súťaže sa v tomto roku v kategóriách hrudkový syr, údený syr, oštiepok a žinčica zapojilo rekordných 12 družstiev a súkromných výrobcov z Oravy, Liptova a Podpoľania. Najmä deti zaujala súťaž o najkrajšie jahňa, do ktorej do košiara pri amfiteátri priviezlo svoje vyčesané jahňatá osem chovateľov. Zvukmi bičov lákal amfiteáter divákov od poludnia. Vtedy sa v súťaži v práskaní pastierskym bičom na presnosť stretla dvadsiatka bičiarov z celého Slovenska. Odvahu ich našlo 28 a prvýkrát mali svoju kategóriu aj deti.

 

Na záver valasi

Folklórny program začal v amfiteátri popoludní blokom Pastierske obrázky. V ňom zvykoslovné, hudobné a tanečné podoby valaskej kultúry predstavili folklórne skupiny z Brezovice, Charita z Hornej Lehoty, Kýčera z Čierneho Balogu, sólista Drahoš Daloš z Lehoty a folklórne súbory Kokavan z Kokavy nad Rimavicou a Urpín z Banskej Bystrice. Záverečný galaprogram patril hosťom – krajanom zo Srbska, goralom z gminy Lubieň v Poľsku či folklórnej skupine Bažalička a ich fašiangom.

Medzinárodný festival valaskej kultúry Bačovské dni pripravili Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, a obec Malatiná v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a ďalšími partnermi.

 

Najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka

Jedným z mnohých programov medzinárodného festivalu valaskej kultúry – Bačovských dní 2017 bola súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, na ktorej sa v tomto roku zúčastnilo dvanásť bačov z družstiev, alebo i súkromných bačov z Oravy i mimo nej. Súťažilo sa v štyroch kategóriách - syr hrudkový, syr údený, oštiepok a žinčica. 

 

 

Kategória – syr hrudkový:

1. miesto – SPDP Lúžňan, Liptovská Lúžna

Kategória – syr údený:

1. miesto – Ovčia farma Luptákovci, Pokryváč

Kategória – oštiepok:

1. miesto – PD Žaškov, bača Kytas

Kategória – žinčica:

1. miesto – PPD Pucov, salaš Srňacie, bača Ján Červeň

Miroslav Žabenský, snimka: archív OKS
Páčilo sa :
0