9. augusta 2017
Čítaní: 24
KN 32/2017 | Mladým
Utečencov integrujú prostredníctvom BMX
Švajčiarka organizácia, ktorá pomáha utečencom s integráciou, považuje šport za jednu z možností, ako pomôcť mladým zapojiť sa do života medzi svojimi európskymi vrstovníkmi. Tento nápad podporuje aj svetová šampiónka v BMX Stefany Hernandezová.

 Vo Švajčiarsku vymysleli zaujímavý spôsob, ako zapojiť utečencov do spoločenského života. Je ním šport, v tomto prípade konkrétne BMX. S nápadom prišla miestna utečenecká organizácia EVAM (Etablissement Vaudois d'Accueil des Migrants), ktorej sa na spoluprácu podarilo získať veľké meno tohto športu – majsterku sveta z roku 2015 a bronzovú medailistku z olympiády v Riu de Janeiro Stefany Hernandezovú.

Cyklistické centrum Medzinárodnej cyklistickej únie UCI v mestečku Aigle na úpätí švajčiarskych Álp sa v roku 2012 stalo pre mladú venezuelskú cyklistku druhým domovom. Teraz v ňom privítala 15 utečencov, ktorí hľadajú rovnaké miesto po úteku zo svojej domoviny. Boli medzi nimi dievčatá a chlapci zo Sýrie, z Afganistanu, Etiópie a z Eritrey. „Nemajú za sebou jednoduché časy. Niekedy vám život dá facku do tváre, vy sa však musíte snažiť vrátiť naspäť,“ uviedla 26-ročná Stefany Hernandezová, ktorá si na skupinu utečencov našla čas napriek blížiacemu sa svetovému šampionátu.

Zmysluplná a naplňujúca aktivita

Venezuelčanka utečencom ukázala areál v Aigle, predstavila im BMX a priblížila svoju kariéru v tomto športe. „Veľmi som to chcela urobiť, skutočne sa pri tom bavím. Sú to iba dve hodiny môjho času, je však zmysluplné a naplňujúce, že sa s nimi môžem deliť o svoju športovú vášeň,“ povedala Stefany Hernandezová pre internetovú stánku UCI. Napriek tomu, že v minulosti o BMX počuli iba niektorí z utečencov, všetci sa nevedeli dočkať, keď si sadnú na bicykel a vyjdú na trať. Na takzvanú pumptrack – cyklistickú dráhu, na ktorej sa namiesto šliapania do pedálov využíva ako hnacia sila pumpovanie, čiže pohyb športovca hore a dole – im majsterka sveta dala niekoľko rád a začiatočníckych tipov. Pridala aj niekoľko životných povzbudení. „Život je nezastaviteľný. Limity sú iba vo vašich hlavách,“ zopakovala viackrát netradičnej skupine žiakov.

Šport buduje priateľstvá

Na tomto integračnom programe spolupracovala s EVAM-om aj ďalšia podobná švajčiarska organizácia CABES. „Zistili sme, že šport je dobrou cestou na spájanie a budovanie priateľstiev,“ uviedol jeden z predstaviteľov CABES-u Geert Hendriks. „Pred troma rokmi sme začali s futbalom. Stefany chcela veľmi pracovať s utečencami, čo bolo pre nás veľkou príležitosťou,“ priblížil Geert Hendriks ako sa zrodil nápad využiť BMX na integráciu mladých utečencov.

Že to nie sú iba reči, svedčí aj samotné stretnutie venezuelskej cyklistky s utečencami, ktoré sa konalo 17. júla, teda iba týždeň pred majstrovstvami sveta v americkom Rock Hill od 25. do 29. júla. Stefany tak zachytilo počas intenzívneho tréningového procesu, no okrem pomoci mladým utečencom po ňom získala 15 nových kamarátov a fanúšikov. 

-JL-, snímka: twitter/ Stefany Hernandez
Páčilo sa :
0