13. marca 2018
Čítaní: 115
KN 11/2018 | Z domova
Anna Kolesárová bude blahorečená
Slovensko bude mať novú blahoslavenú. Svätý Otec František schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil ruský vojak. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť.

Dekrét o mučeníctve Anny Kolesárovej bol schválený 6. marca pri osobnej audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, kardinála Angela Amata. „Počas audiencie Svätý Otec schválil, aby Kongregácia vydala dekrét o mučeníctve Božej služobnice Anny Kolesárovej, narodenej vo Vysokej nad Uhom na Slovensku 14. júla 1928 a zavraždenej z nenávisti k viere 22. novembra 1944,“ informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice. Proces blahorečenia sa na podnet mladých ľudí zaujímajúcich sa o príbeh Anny Kolesárovej začal 3. júla 2004. Diecézna fáza bola ukončená ďakovnou svätou omšou 14. februára 2012 v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

 
Blahorečenie ešte tento rok
Na informáciu o schválení dekrétu zareagoval aj košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, v ktorého arcidiecéze prebiehala diecézna fáza procesu blahorečenia. „S hrdosťou som prijal správu o procese, ktorý pozitívne skončil v prospech Anny Kolesárovej, Božej služobnice, ktorá pochádza z našej arcidiecézy, z Vysokej nad Uhom. Očakávali sme túto správu. Pripravovali sme najskôr proces v diecéze a potom, od roku 2011 sme ho posunuli do Ríma. A sledovali sme každý krok. A dnes – keďže toto úsilie, dalo by sa ľudsky povedať, nebolo márne – sa tešíme z toho, pretože máme jeden krásny vzor a okrem toho veľkú pomocnicu v nebi. Tešíme sa na jej vyhlásenie za blahoslavenú, ktoré isto naplánujeme ešte v tomto roku,“ uviedol košický arcibiskup.
 
Mladí dostanú vzor
Osobnosť Anny Kolesárovej zaujala koncom 90. rokov aj mladých. Na podnet vtedajšieho košického arcibiskupa Alojza Tkáča príbeh o jej oddanosti čistote šíril medzi
mládežou Pavol Hudák, ktorý mal na starosti duchovnú správu košického univerzitného pastoračného centra. Mladých život a smrť 16-ročnej Anny inšpirovali a rozhodli sa jej príbeh ponúknuť aj svojim rovesníkom. Začali tak organizovať púte radosti. Prvá sa konala v máji 1999 a bolo na nej 220 účastníkov. Odvtedy sa konajú štyrikrát ročne. Ako prijal Pavol Hudák, ktorý je momentálne rektorom Domčeka Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, správu o schválení dekrétu o mučeníctve? „Mal som šťastie, že som sedel. Prenikla ma obrovská bázeň nad Božím projektom lásky s Annou Kolesárovou. Piateho februára uplynulo presne 20 rokov, keď som o nej rozprával prvýkrát mladým v kázni na svätej omši v Dóme sv. Alžbety. V pamäti sa mi začalo vynárať množstvo spomienok až po súčasnosť. Akoby sa spustil flm a nevedel som ho zastaviť. Uvedomil som si, že je to obrovský dar pre Slovensko – blahoslavená mučenica čistoty. Prvý blahoslavený laik na Slovensku, dokonca mladé dievča, ktoré zomrelo kvôli úcte k sebe. Naši mladí tak dostanú krásny vzor, aby mohli vznikať šťastné manželstvá a zdravé rodiny. Na jej príhovor môže milosť vliatej čnosti čistoty naplniť každého, kto po tom zatúži. Viera
je dar, cez ktorý sa rodí skutočná láska,“ poznamenal Pavol Hudák.
–TK KBS–
Páčilo sa :
0