30. marca 2017
Čítaní: 70
KN 13/2017 | Komentár
Budeš nám, Míla, chýbať

„Tu je Vlk. Nesiem odkaz od Holuba, ten sa však niekde stratil,“ hovoril kardinál Vlk v klipe pozývajúcom na stretnutie s pápežom. Tomáš Holub je nový český biskup a pán kardinál mal pri týchto slovách plné ústa peria, akoby nebohého operenca práve zjedol. Klip sa nakrúcal vlani a pán kardinál si ho užíval. Smial sa, a kto by ho ne­po­­­znal, ťažko by poznal, že ide o osobnosť, ktorá sa mimoriadnym spôsobom zaslúžila o narovnanie česko-nemeckých vzťahov, rehabilitáciu Jana Husa a že je to ten pán, ktorý osem rokov stál na čele Rady európskych biskupských konferencií. Keď sme sedávali v jeho pracovni v arcibiskupskom paláci a rozprávali sa o pracovných i osobných témach, ani vo sne by mi nenapadlo, že tomuto človeku budem s priateľmi zariaďovať izbu, v ktorej bude chcieť stráviť posledné dni svojho života. A že potom budem sedieť pri jeho nemocničnom lôžku a pozerať sa do jeho pokojnej a pokornej tváre, ktorá sa už o chvíľu stretne s tým, ktorého si celý život nosila v srdci. „Najkrásnejší Kráľ“ boli slová otca kardinála pár hodín predtým, než odišiel. „Kto je najkrásnejší Kráľ?“ pýtala sa ho lekárka. „Ježiš na kríži,“ odpovedal otec kardinál.
Tieto slová mi ostanú navždy v pamäti, rovnako ako množstvo zážitkov z doby, keď som viedol redakciu Katolického týdeníku. Diskutovali sme, hovorili sme si vtipy, občas sme sa preli a hnevali. Nebol to panák bez emócií, ktorý si užíva prestíže vysokého cirkevného úradu a dávno zabudol, čo trápi obyčajných ľudí. Mal svoje chyby, ale tiež odvahu, vnútornú slobodu a veľké srdce, pre ktoré ho ľudia mali radi. A on mal rád ich. Budeš nám, Míla, chýbať.

 

Antonín Randa
autor je bývalý šéfredaktor Katolického týdeníku a predseda organizácie Cesta 121 pomáhajúcej starnúcim kňazom a kňazom v núdzi
Páčilo sa :
1