9. mája 2018
Čítaní: 71
KN 19/2018 | Kultúra
Antigona nás spája s antikou cez morálny odkaz
Sofoklova Antigona je aktuálna v každom čase. Potvrdzuje to i jej najnovšie spracovanie v Slovenskom národnom divadle. Inscenácia reaguje aj na súčasné spoločenské dianie.

Text, ktorý vznikol pred 2 500 rokmi, je politickou divadelnou hrou, no tém a obsahových rovín v nej možno nájsť niekoľko. Hlavne je príbehom mladej ženy Antigony, ktorá sa nenechala uzemniť mocou v podobe tébskeho vládcu Kreóna. Postavila sa na stranu spravodlivosti, lebo verila, že pred politickými zákonmi sú dôležitejšie tie božie.

Dej sa odohráva pred palácom v Tébach v mýtickej dobe po skončení bratovražednej vojny medzi Oidipovými synmi Eteoklom a Polyneikom. Jedného z bratov pochovali so všetkými poctami, no mŕtve telo druhého brata nechali len tak, napospas divej zveri. Antigona sa rozhodne pochovať aj telo svojho brata Polyneika napriek hrozbe trestu smrti. Na Kreónov rozkaz ju zaživa uzavrú v skalnej hrobke. Príbeh končí ako tragédia – Antigona sa v hrobke obesila, jej snúbenec Haimón, ktorý je Kreónovým synom, sa zo žiaľu zabije a samovraždu spácha i jeho matka Eurydiké.

Zmena plánu

„Sofoklova hra je geniálna,“ priznáva režisér Ondrej Spišák. „Na rôznych ľudí má rôzny dosah a každý ju rôzne interpretuje. Otváralo sa nám postavenie mladého dievčaťa vo svete dospelých, nakoľko je Antigona postihnutá mužským svetom. Netušili sme však, že všetky tieto témy odsunie jedna udalosť, ktorá sa odohrala počas skúšok.“ Režisér reaguje na udalosti okolo smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Koncepcia inscenácie sa zmenila počas skúšobného procesu. Odkaz na túto tragickú udalosť čaká divákov na konci hry.

„Tak ako sme nechceli násilne aktualizovať antiku, tak sme zároveň chceli urobiť nejaký silný emotívny, občiansky a umelecký most medzi antikou a súčasnosťou,“ vysvetľuje Darina Abrahámová, ktorá mala na starosti úpravu pôvodnej drámy. „Od začiatku sme si povedali, že nechceme vsadiť antiku do umelého totalitného prostredia a robiť len exhibíciu. Chceli sme prispieť niečím novým, výstrednejším.“ Možno aj preto oslovili interpretku Katarziu, aby hudbou dotvorila celkový ráz inscenácie a dokázala odkomunikovať posolstvo diela mladej generácii.

Divadelné esá i mladí herci

V hlavných úlohách sa predstavia známe mená. Antigonu si zahrala Monika Potokárová, Isménu Dominika Kavaschová, Kreóna Ján Koleník, Eurydiku Gabriela Dzuríková a Haimóna Richard Autner. V inscenácii uvidíte v netradičnej úlohe aj Božidaru Turzonovú. Zahrala si veštca Teiresiasa, aj keď v tomto spracovaní išlo skôr o vešticu.

Zbor, ktorý v Sofoklovom diele má významnú úlohu, nechýba ani v najnovšom spracovaní Antigony. Popri mladých hercoch ho tvoria divadelné esá – Štefan Bučko, Zuzana Kocúriková a Dušan Tarageľ. Štefan Bučko sa svojej roly náčelníka zboru „zhostil“ aj na tlačovej konferencii po premiére. Herec novinárom objasnil, že hru Antigona treba chápať aj cez morálny rozmer, čím, možno aj neplánovane, zareagoval aj na súčasné spoločenské udalosti. „Môže byť nejaká politická doktrína, ak však nie je vyvažovaná etickým názorom, tak sa to vždy môže všetko rozsypať,“ povedal herec.

 

 

NATÁLIA ŠEPITKOVÁ
Páčilo sa :
0