16. mája 2018
Čítaní: 26
KN 20/2018 | Zo sveta
Rádio Lumen získalo relikvie svätej sestry Faustíny
Slovenské katolícke rádio si začiatkom apríla pripomenulo 25 rokov svojej existencie. Tento kalendárny rok tak sprevádza množstvo výnimočných podujatí, či už v rámci vysielania Rádia Lumen, alebo mimo neho. V poradí už 14. rozhlasová púť do Svätyne Božieho milosrdenstva v Krakove, ktorá sa konala 5. mája, priniesla poslucháčom niekoľko noviniek a jeden vzácny dar získalo aj katolícke rádio.

Výročie si v Krakove pripomenulo nielen Rádio Lumen, ale aj slovenská Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v priestore pod hlavnou Bazilikou Božieho milosrdenstva. Nachádzajú sa tam viaceré národné kaplnky s osobitou architektúrou prináležiacou danému národu. Tá slovenská, zasvätená našej patrónke, bola posvätená práve na púti Rádia Lumen pred desiatimi rokmi. „Bolo chladno a pršalo a pamätám si otca biskupa Stolárika, vtedy ešte košického pomocného biskupa, ako tu tiež bol s nami prítomný. Dôležité je uvedomiť si, že už 10 rokov na toto miesto prichádzajú ľudia modliť sa. Sú to zväčša Slováci, tak si to predstavte, koľko prosieb, trápení, ale i vďaky za Božie požehnanie tu ľudia nechali,“ pripomenul náboženský redaktor Pavol Jurčaga zamestnancom Rádia Lumen ešte deň pred samotnou púťou.

Na rozdiel od púte pred desiatimi rokmi, v tomto roku počasie všetkým putujúcim prialo až nadmieru, a tak sa podľa odhadov poľských organizátorov v priestore Svätyne Božieho milosrdenstva v Krakove stretlo až 25 000 pútnikov zo Slovenska. Sprevádzanie pútnikov, ktorí si mohli naladiť špeciálne vysielanie či už vo svojich automobiloch, alebo v pútnických autobusoch sa začalo už v sobotu nadránom pred 3.00. Dosah vysielača z Oravy, teda ešte zo slovenského územia, je až takmer po Krakov, takže túto možnosť mohli reálne využiť viaceré pútnické skupiny. Vysielanie priamo spod veže svätyne z prenosového voza sa začalo ráno o 6.00. Ide o jeden z najpočúvanejších programov Rádia Lumen v rámci celého roka. Mnohí pútnici by chceli putovať tiež, ale často práve zdravotný stav či iné životné okolnosti im bránia, aby sa na takejto púti osobne zúčastnili. Neobvykle dlhý, až 10-hodinový priamy prenos, je určený najmä pre nich. Do improvizovaného štúdia posielali esemesky so svojimi prosbami a postrehmi k púti. Vysielací tím ich počas celého dňa čítal priamo vo vysielaní a na tieto úmysly aj obetoval modlitby počas pútnického programu.

 

Najsilnejšie momenty z tohtoročnej púte

Začiatok púte patril tradične od deviatej hodiny ráno príhovorom pozvaných hostí, ktorí pozdravili pútnikov z rôznych kútov Slovenska. Moderátori programu zas stručne priblížili 25-ročnú históriu existencie Rádia Lumen. Z rôznych duchovných momentov tohto pútnického dňa azda najsilnejšie zarezonoval príhovor košického pomocného biskupa Mareka Forgáča, hlavného celebranta svätej omše, ktorý poukázal na potrebu nielen vonkajšej slobody, ale aj dôležitejšej vnútornej slobody ducha. Myslel tak na slobodu, ktorá nie je len navonok ako súčasť demokracie, ale na slobodu, ktorú môže mať veriaci človek vo svojom srdci bez ohľadu na situáciu okolo neho. „Skutočná sloboda si vyžaduje rozvážne rozlišovanie. Ale kde sa začína a kde končí? Máme tu potraty, gender ideológiu, extrémizmus, eutanáziu malého chlapca, o ktorej rozhodnú súdy proti vôli rodičov. Máme ľudí, ktorí kritizujú nespravodlivosť, ale v ťažkých situáciách sú necitliví voči iným. Čo robiť? Ako sa zachovať v takej spoločnosti? Akú cestu si máme zvoliť? Nezabúdajme, že Ježiš hovorí: ,Ja som cesta, pravda a život.‘ Nech nás viera drží, v našej krajine pod Tatrami,“ zdôraznil biskup Forgáč.

Významným momentom tohtoročnej púte bolo aj odovzdávanie relikvie svätej sestry Faustíny, ktorú od Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva v Krakove prijal generálny riaditeľ Rádia Lumen Juraj Spuchľák. „Som veľmi vďačný sestrám za tento dar. Budeme ho chrániť a preukazovať úctu, aká mu prináleží. Túto vzácnu relikviu umiestnime v našej rádiovej kaplnke,“ spresnil Juraj Spuchľák, ktorý neskrýval radosť z toho, že rozhlasová Kaplnka sv. Michala, archanjela v Banskej Bystrici bude mať novú relikviu.

Medzi novinky, ktoré pripravilo Rádio Lumen tento rok pre putujúcich poslucháčov, patrili aj komentované prehliadky vybraných miest vo Svätyni Božieho milosrdenstva. V spolupráci so sestrami zo Slovenska z Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva tento rok pozvali pútnikov najprv do kláštorného kostola, kde je hrob svätej Faustíny a zároveň aj svetoznámy obraz Milosrdného Ježiša. Neskôr sa mohli pútnici viac dozvedieť o neďalekej izbe sestry Faustíny, ktorá pripomína podmienky života v kláštore a aj to, aká bola poľská rehoľníčka na seba prísna v duchovnom živote a sebadisciplíne. Pútnici sa mohli zúčastniť aj na výklade o Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorá stabilne patrí medzi najnavštevovanejšie miesta celej svätyne z pohľadu slovenských pútnikov.

 

Pútnici na bicykloch zdolali stovky kilometrov

Do Krakova putujú pravidelne na bicykloch aj farníci z Ludrovej pri Ružomberku s Don Bosco Tour. Tento rok sa k nim pridali aj milovníci cyklistiky z Liptova, Oravy a „dolniakov“. Nechýbali ani Bardejovčania, ktorí prešli na bicykloch takmer 200 kilometrov. „Cesta bola dosť kopcovitá, ale mali sme dobré počasie, takže sa šliapalo fajn,“ uviedol Viliam Šinaľ. Spolu s ostatnými vytvorili 25-členný peletón, ktorý šťastne dorazil do cieľa krátko pred začiatkom púte. „Naše putovanie do Krakova je začiatkom a prípravou dlhej cyklopúte do Turína po stopách Titusa Zemana, ktorú máme tento rok pred sebou. Na nej si budú chlapci vyprosovať milosť rozpoznania svojho povolania,“ podotkol Ján Garaj, ktorý vedie tím horlivých cyklistov.

Slovákmi veľmi vyhľadávané kresťanské podujatie Rádia Lumen si nenechali ujsť ani sympatickí manželia z Víťaza spolu so svojimi troma deťmi: Benediktom, Martinom a Bernadetkou. „Sme veľmi šťastní, že sme tu, lebo je to pre nás taký malý zázrak, že sa nám to podarilo. Manžel je kamionista a do poslednej chvíle to vyzeralo, že nestihne prísť domov včas. Ja som však plne dôverovala Bohu a oplatilo sa,“ priznala s úsmevom na perách mama päťčlennej rodiny.

 

 

IVO NOVÁK
Snímka: Martin Šajgalík
Páčilo sa :
0