16. mája 2018
Čítaní: 15
KN 20/2018 | Mladým
Troška do rožka

 

Moderné technológie majú byť našimi pomocníkmi. V niektorých prípadoch však technologické inovácie nahrádzajú človeka až do takej miery, že ľudský výkon je takmer nepotrebný. Spoločnosť Bauidu napríklad vyvíja technológiu, ktorá v predajni rýchleho občerstvenia skúša na základe fotografií, výrazu tváre a databázy o užívateľoch predpovedať, čo by si mohli chcieť objednať. Zákazník tak ani nemusí hovoriť, čo by si prial. Umelá inteligencia vybavená jeho komplexným profilom to vie tak dobre, ako on sám. Možno i lepšie.

Je správne, aby nám technológie určovali, čo máme robiť, keď chceme dosiahnuť najlepší výsledok? Áno, je pravda, že človek je technicky nedokonalý tvor a chybám sa nevyhne. Práve na týchto chybách sa však učí a spoznáva nové pohľady na svet. Tie ho inšpirujú k ďalšej tvorivej činnosti, ktorá môže byť obohatením preňho i pre jeho okolie. To však určite nedosiahne, keď mu obed bude vyberať umelá inteligencia na základe nejakých algoritmov.

Človek by tiež nemal na stroje prenášať zodpovednosť za svoje výkony. Čo ak by si to zautomatizoval natoľko, že aj zodpovednosť za svoj spoločenský či duchovný život bude hádzať na ramená druhých. Moderné technológie sú super, treba si však dať pozor, aby sme im neprisudzovali priveľký význam a neodvolávali sa na ne pri chybách, za ktoré by sme zodpovednosť mali niesť my.

Čo ste (ne)vedeli

V čínskom nadnárodnom obchodnom reťazci testujú platbu pomocou naskenovania tváre. Za potraviny, drogériu či oblečenie nemusia zákazníci platiť bankovkami, alebo kartou. Stačí si pri samoobslužnej pokladnici alebo automate nechať naskenovať tvár a systém priradí zákazníka k správnemu účtu. Novinka má veľa pozitív, no zástancovia ochrany ľudských práv vidia aj jeden veľký problém. A tým je zneužitie súkromia, keďže prístup k údajom z rozpoznávacích technológií má okrem prevádzkujúcich firiem aj štát. Čína je pritom známa chýbajúcimi prostriedkami na ochranu súkromia či absenciou nezávislých súdov. Štátne úrady tiež bodujú občanov na základe ich každodenných aktivít na internete. Prostredníctvom novej technológie by tak onedlho mohli vedieť, čo presne si ľudia kupujú napríklad na jedenie.

 

Johnny Lauko
Snímka: Profimedia.sk
Páčilo sa :
0