4. júla 2018
Čítaní: 34
KN 27/2018 | Z domova
Udržateľné dôchodky sú vecou rovnováhy
Dôchodky sú témou, ktorá je citlivá v každom čase a pre každú generáciu. V posledných týždňoch sa táto téma dostala znovu do popredia, keďže v parlamente sa rokovalo o návrhu stanoviť strop odchodu do dôchodku na 64 rokov a zakotviť ho v ústave. Diskusie napokon skončili tým, že o návrhu zákona sa bude hlasovať až v septembri. O čom je tento návrh zákona, sme sa porozprávali s Michalom Páleníkom (38), riaditeľom Inštitútu zamestnanosti.

Čo vplýva na výpočet dôchodku?

V súčasnosti je vzorec Sociálnej poisťovne taký, že sa vypočíta priemerný osobný mzdový bod. Ten v zásade zohľadňuje príjem človeka (resp. z čoho platil odvody do Sociálnej poisťovne) v porovnaní s priemernou mzdou. Jeden parameter je určovaný výškou odvodov, či niekto platil hlboko pod priemernou mzdou, na jej úrovni alebo nad, a druhý parameter súvisí s výpočtom odpracovaných rokov. Po ďalších kalkuláciách sa z toho vypočíta výška dôchodku. Zhrniem to: dôchodok človeka podľa súčasných vzorcov súvisí s tým, koľko zaplatil do dôchodkového systému počas svojho pracovného života a ako dlho pracoval.

 

Máme u nás vysoké alebo nízke dôchodky?

Ak si odmyslíme starodôchodcov, tak nové dôchodky u nás sú relatívne vysoké v porovnaní s priemernou mzdou, jedny z najvyšších v EÚ. Je tam však dosť nespravodlivosti, napríklad v prípade vdovských dôchodkov človek urobí nejakú životnú zmenu a príde o dôchodok. Otázka výšky dôchodku je však len jedným aspektom, druhá záležitosť sa týka kvality života: aké služby poskytuje štát, kvalita zdravotníctva a či je zadarmo, či sú podporné sociálne služby, či existuje dlhodobá sociálna starostlivosť, no a to sú položky, ktoré na Slovensku nie sú najlepšie.

 

Čo je dôležité do budúcnosti?

Treba napraviť vzorce tak, aby priemerný človek s priemerným zamestnaním dostal dôchodok zhruba v takej výške ako si platil na dôchodok (po očistení o infláciu). Problémom je, že momentálne tieto vzorce tak nie sú nastavené a priemerný človek dostáva na dôchodku o 20 % viac, ako zaplatil v odvodoch! Z dlhodobého hľadiska tým vzniká „sekera“, diera v systéme, bez ohľadu na demografický vývoj, a treba to z niečoho splácať... Z poistného a finančného hľadiska vyplýva, že generácia, ktorá v súčasnosti odchádza do dôchodku, je zrejme posledná, ktorá bude dostávať takéto vysoké dôchodky. Moja generácia bude dostávať dôchodok na úrovni sociálnej dávky. A jedine tí, čo si teraz nasporia niečo dobrovoľne navyše, budú mať trochu vyššie dôchodky. Dôchodok z prvého piliera bude na úrovni sociálnej dávky, nevychádza to nijak inak. Preto mi príde nešťastné, že štát zrušil daňovú motiváciu, aby si ľudia dávali dobrovoľné prostriedky do druhého piliera.

 

Je udržateľným opatrením zastropovať vek odchodu do dôchodku?

Ak chceme mať udržateľné dôchodky, musí byť v rovnováhe trojčlenka: výška odvodov, doba ich platenia a napokon dĺžka života v dôchodku určí výšku dôchodku. To je matematika, to nepustí. Zároveň vieme, našťastie, ľudia sa dožívajú dlhšie ako minulé desaťročia, ale tým pádom to v trojčlenke musí byť zohľadnené aj dlhšou dobou práce. Ak by dôchodkový strop prešiel v parlamente, nebolo by to dobré, lebo narastie deficit a ten niekto musí zaplatiť.

 

Aké sú východiská?

Určite posilniť druhý pilier a dobrovoľné úspory do druhého piliera, opraviť vzorce, ktorými sa vypočítavajú dôchodky v prvom pilieri. Napríklad sa hovorí, že máme priebežný dôchodkový systém, ale ten nemáme. U nás sú dôchodky stanovené: človek odchádza do dôchodku a Sociálna poisťovňa mu sľúbi čiastku, ktorú bude dostávať do konca života bez ohľadu na to, koľko ľudí bude pracovať a potom sa to snaží vykryť.

 

A to sme už pri demografickom probléme...

Demografický problém sa týka najmä zníženia množstva ľudí v pracovnom veku, ekonomicky aktívnom veku. Mladí ľudia nie sú a treba ich nájsť. Môže to byť navýšením počtu detí, čo zatiaľ nevychádza a ak, tak o 20 - 30 rokov sa to prejaviť môže, ale aj to je diskutabilné. Ideálne je zapájať tých, čo momentálne nie sú na trhu práce, napríklad dlhodobo nezamestnaní, segregovaní Rómovia, zdravotne postihnutí a na druhej strane pomôže celému systému zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. 

Radoslav Matejov
Páčilo sa :
0