17. júla 2017
Čítaní: 106
KN 28/2017 | Kultúra
Nakrútili dokument o Panne Márii Loretánskej
Rozhlas a televízia Slovenska uvedie na sviatok Sedembolestnej Panny Márie dokument o Čiernej Madone. Na konci júna sa konala jeho predpremiéra za účasti tvorcov aj duchovných otcov. Medzi pozvanými bol aj biskup František Rábek.

Dokument o Čiernej Madone zobrazuje moc príhovoru Panny Márie u Boha v ťažkých časoch v 16., 17. a 18. storočí, keď sa kresťania museli brániť pred útokmi Osmanskej ríše a bojovať v náboženských vojnách za záchranu kresťanskej identity Európy.

Zahrali si aj uršulínky
Jedinečnosť dokumentu spočíva v tom, že prvýkrát ukazuje historické reálie z iného pohľadu a v inom kontexte, než aký nájdete v učebniciach dejepisu. Hoci sa v dokumente často prelínajú legendy s faktami, dokument nestráca na dôveryhodnosti aj vďaka doloženým výpovediam slovenských, maďarských, českých a rakúskych historikov, ale aj našich a zahraničných kňazov a rehoľníkov.

Pre lepšie pochopenie témy a lepšiu predstavu minulosti sa tvorcovia v mnohých častiach dokumentu rozhodli použiť hranú rekonštrukciu udalostí, v jednej scéne si zahrali aj bratislavské sestry Rímskej únie Rádu sv. Uršule. Dokument ponúka aj prehľadné mapy a schémy. Aby mal divák pocit autentickosti, nakrúcalo sa okrem Bratislavy aj v talianskom Lorete, vo Viedni, v Budapešti a v Česku.

Dobré načasovanie
Autorkou a režisérkou projektu je Bernadeta Tokárová, za scenárom stojí Mária Tobiášová, ktorá pred premiérou prezradila osobné svedectvo z tvorby na dokumente: „Každý deň som sa ako dieťa modlievala loretánske litánie a myslela som si, že Pannu Máriu dobre poznám. Pri tvorbe dokumentu však prišla lavína nových informácií o Panne Márii Loretánskej a jej ďakujem, že vstúpila do môjho života a obohatila ma. Madonu musíme objavovať každý deň nanovo a toto je len začiatok.“

Dokument si verejnosť bude môcť pozrieť 15. septembra v televíznom vysielaní RTVS na Dvojke v rámci sviatočnej programovej štruktúry. „Sme veľmi radi, že vznikol nový dokument, ktorý môže obohatiť vysielanie na Dvojke. Navyše súvisí a je v kontexte sviatku,“ priznala pred premiérou Marta Gajdošíková, programová riaditeľka Dvojky.

Natália Šepitková, snímka: RTVS
Páčilo sa :
0