17. júla 2017
Čítaní: 112
KN 28/2017 | Zo sveta
Zomrel bývalý vatikánsky hovorca, priateľ Jána Pavla II.
Španielsky novinár Joaquín Navarro-Valls, ktorý vyše dvadsať rokov stál pri Jánovi Pavlovi II. ako hovorca Svätej stolice, zomrel po vážnej chorobe

Vo veku 80 rokov zomrel 5. júla v Ríme bývalý hovorca Svätej stolice Joaquín Navarro-Valls. Podľahol rakovine pankreasu. O jeho smrti informoval súčasný riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke, ktorý službu svojho predchodcu zhrnul slovami: „Elegancia pod tlakom.“  

Prvý laik na poste hovorcu
Práve elegantný štýl, srdečnosť, profesionalita a kompetentnosť boli vlastnosti, ktorými zosnulý španielsky lekár, novinár, vojnový korešpondent a vatikánsky hovorca oslovoval nielen svojich kolegov. „Ako by som mohol odporovať pápežovi?“ komentoval v roku 1984 svoje vymenovanie do čela vatikánskeho komunikačného systému. Pápež Ján Pavol II. vtedy učinil revolučný krok, pretože tlačové stredisko predtým nikdy neviedol laik. Joaquín Navarro-Valls bol v tom čase uznávaným prispievateľom španielskeho denníku ABC, pre ktorý sledoval konflikty na Blízkom východe. Rodák zo španielskej Cartageny žil v Ríme od začiatku 70. rokov a spolu so zakladateľom Opus Dei Josemaríom Escrivom de Balaguerom spolupracoval v komunikačnej oblasti prelatúry.

 

Úzky vzťah s Jánom Pavlom II.
Od nástupu do funkcie riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice sa postava Joaquína Navarra-Vallsa nerozlučne spájala s pontifikátom Jána Pavla II., pätnásť mesiacov pôsobil aj po boku Benedikta XVI. Najmä k poľskému pápežovi si vytvoril veľmi úzky vzťah, a to nie iba novinárskeho rázu. Ján Pavol II. mu zveril dôležité diplomatické poslania adresované Fidelovi Castrovi či Michailovi Gorbačovovi. Zároveň bol Joaquín Navarro-Valls jedným z mála ľudí, ktorí s pápežom trávili letnú dovolenku na horách.

V roku 2006 ho v úrade nahradil Federico Lombardi. V reakcii na úmrtie svojho predchodcu uviedol pre Vatikánsky rozhlas, že španielsky hovorca mal skutočne veľmi blízko k Jánovi Pavlovi II. „A to takým spôsobom, že ho považovali za jednu z významných osobností toho výnimočného pontifikátu. A to nielen pre jeho zjavnú viditeľnosť na verejnosti, ale tiež pre jeho úlohu intervencie a poradenstva. Ján Pavol II. mal v neho nepochybne veľkú dôveru a spoliehal sa na jeho službu,“ povedal Lombardi.

Posledná rozlúčka s Joaquínom Navarrom-Vallsom sa konala 7. júla v rímskej Bazilike sv. Eugena. 

-VRZC-
Páčilo sa :
0