7. septembra 2017
Čítaní: 40
KN 36/2017 | Mladým
Gymnazisti zabodovali v Číne

 Študenti Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove Miriam Feretová a Samuel Smoter sa po úspešnej reprezentácii na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2017, kde v máji obsadili druhé miesto, presadili aj na medzinárodnej súťaži mladých vedcov CASTIC 2017 v čínskom meste Chang-čou. Tá sa konala od 14. do 21. augusta a slovenských študentov na ňu pozvala Čínska asociácia pre vedu a techniku, ktorú oslovil projekt s názvom „Prírodné éterické oleje v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor“. Podobne ako na májovej súťaži v Los Angeles aj v Číne dvaja sedemnásťroční slovenskí študenti získali striebornú medailu. K druhému miestu Miriamy a Samuela sa rovnakým umiestnením pridal Peter Škripko s projektom „Vplyv kremíka na zvýšenie tolerancie zasolenia pôd u Agropyron elongatum“.

 

Máme šikovné deti

Mladých slovenských vedcov vyslala na súťaž Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET, ktorá každoročne pripravuje Festival vedy a techniky, kde sa prezentujú študenti so svojimi vedeckými projektmi. „Úspechy víťazov v zahraničí, ako zaznamenali teraz Mirka, Samko a Peter, reprezentujú nielen našu prácu a neformálne vzdelávanie v AMAVET-e, ale úsilie stoviek dobrovoľníkov – učiteľov formálneho vzdelávania na školách. Ich pridaná hodnota, ktorú venujú svojim žiakom aj mimo vyučovania, umožňuje talentom zúčastňovať sa na našich súťažiach a vo finále reprezentovať celé Slovensko. Máme šikovné deti, len sa im musíme venovať srdcom a systematicky,“ uviedla na margo slovenských úspechov riaditeľka AMAVET-u Gabriela Kukolová.

 

Aj tento rok majú mladí vedátori šancu

Festival vedy a techniky je naplánovaný aj tento rok. Začiatkom októbra sa budú konať krajské kolá, najlepšie projekty postúpia do národného finále, ktoré bude prebiehať od 9. do 11. novembra v Bratislave. Mladí vedátori budú prezentovať svoje výskumy v kategóriách biológia, chémia, medicína a zdravotníctvo, informatika a počítačové inžinierstvo, elektrina a mechanika, energia a transport, environmentálne vedy, fyzika a astronómia, geovedy, matematika a spoločenské vedy. Najlepšie projekty budú ocenené účasťou na prestížnych zahraničných súťažiach ako Intel ISEF či I-SWEEP. 

Ján Nemec, snímka: Archív AMAVET-u
Páčilo sa :
0