7. septembra 2017
Čítaní: 78
KN 36/2017 | Mladým
Nebojte sa byť sami sebou
Mladí Česi sa zišli na národnom stretnutí v Olomouci. Jeho program vyzýval mladých, aby nemali strach byť sami sebou a hľadali cestu prežitia toho, že ich má niekto rád takých, akí sú.

 Mladí z Českej republiky sa 15. až 20. augusta streli v Olomouci na šiestom Celoštátnom stretnutí mládeže. To sa nieslo pod heslom „Nebojte sa“. Viac ako 100 prednášok mladých vyzývalo, aby sa nebáli byť sami sebou, ale taktiež, aby nemali strach z budúcnosti a rôznych problémov, ktoré ich môžu v živote stretnúť. „Jedinou cestou, ktorá oslobodzuje od strachu byť sám sebou, nie je v prvom rade zmeniť to, ako nás vidia druhí, ale niečo oveľa hlbšie. Je to zakúsenie a skutočné prežitie toho, že nás má niekto rád takých, akí sme; že sa niekto o nás naozaj zaujíma; že sme pre niekoho, kto je pre nás dôležitý, nejakým spôsobom jedineční,“ povedal mladým vo svojom príhovore plzenský biskup Tomáš Holub. Okrem neho na stretnutí vystúpili aj takmer všetci ostatní českí a moravskí biskupi.

 

Vzdelávanie i dobrovoľníctvo

Mladí sa mohli vzdelávať spoznávaním Biblie, režisér Jiří Strach im zasa vysvetlil, ako hovoriť s Bohom a ľuďmi o Bohu. Historik Michal Stehlík hovoril o vzťahoch medzi islamom a Európou v premenách dejín. V rámci tematického okruhu Vzťahy, sexualita, manželstvo sa účastníci mohli zoznámiť s teológiou tela, dozvedieť sa o škodlivosti hormonálnej antikoncepcie alebo o tom, ako a prečo sa zbaviť závislosti na pornografii. V ponuke boli aj prednášky venované finančnej gramotnosti, populárnej hudbe a podnikaniu. Zaujímavosťou bolo EXPO povolaní, ktoré sa na Celoštátnom stretnutí mládeže objavilo prvýkrát. Predstavilo sa na ňom vyše 50 kresťanských organizácií. Okrem vzdelávania boli pre mladých pripravené aj športové aktivity či možnosť urobiť niečo dobré pre druhých, napríklad navštíviť klientov miestneho domova pre seniorov či zúčastniť sa na brigáde.

 

Stretnutie oslovilo aj ľudí mimo Cirkev

Do Olomouca prišlo približne 6,5-tisíc mladých z celého Česka, nechýbali však ani návštevníci z Poľska a zo Slovenska. V rámci šesťdňového programu bol pripravený aj sobotný deň s rodinami, na ktorý prišlo ďalších 2,5-tisíc návštevníkov. Úspešnosť Celoštátneho stretnutia mladých si pochvaľoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, ktorého arcidiecéza mládežnícku akciu hostila. „Stretnutie malo veľký úspech. Za zvlášť vydarenú časť považujem deň s rodinami. Zdá sa, že sa podarilo osloviť i množstvo ľudí mimo Cirkev,“ uviedol arcibiskup Graubner a dodal: „Mnoho mladých ľudí sa naviac zapojilo do príprav. Pre nich to bola výborná príležitosť, ako rásť.“

 

Česi chcú hostiť SDM

Celoštátne stretnutie mládeže, ktoré je určené pre mladých od 14 do 30 rokov, sa v Česku koná približne raz za päť rokov. Naposledy sa mladí stretli v roku 2012 v Žďáru nad Sázavou. Naši západní susedia by však mohli v blízkej dobe hostiť aj oveľa väčšiu mládežnícku akciu. Česká biskupská konferencia v priebehu stretnutia v Olomouci informovala, že sa oficiálne uchádza o usporiadanie Svetových dní mládeže. Dejiskom by mala byť Praha v roku 2021 alebo 2022. Či bude česká kandidatúra úspešná sa dozvieme na konci SDM v Paname v januári 2019. 

–CIRKEV.CZ–, Facebook/ Celostátní setkání mládeže Olomouc 2017
Páčilo sa :
0