6. septembra 2017
Čítaní: 53
KN 36/2017 | Zo sveta
Ničivé záplavy postihli viaceré kúty sveta

 Rôzne časti sveta bojujú v posledných týždňoch s ničivými záplavami. Hurikán Harvey, ktorý zasiahol americký štát Texas, priniesol na niektorých miestach vyše 120 centimetrov zrážok. Okrem veternej smršte tak ľudia museli bojovať aj s rozsiahlymi záplavami. Jedno z najväčších amerických miest Houston ostalo takmer celé pod vodou. Úrady oficiálne potvrdili 47 obetí, obavájú sa však, že po klesnutí vody objavia ďalších mŕtvych. Pri záplavách zahynula aj šesťčlenná rodina, ktorá sa v dodávke snažila odísť do bezpečia. Silný prúd však automobil stiahol pod vodu. Materiálne škody sa odhadujú na 150 až 180 miliónov amerických dolárov, približne milión ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Jedným zo svetlých momentov je príbeh rodiny Rojovcov z Corpus Christi. Ich dom bol kompletne zničený, jedinými vecami, ktoré sa zachovali bez poškodenia, boli dve sochy Panny Márie. Do postihnutých oblastí prišli pomáhať aj dobrovoľníci zo skupiny Cajun Navy, ktorá vznikla v Louisiane po hurikáne Katrina v roku 2005. Väčšina jej členov vlastní motorový čln a v prípade potreby sa vydajú na záchranu ľudí uväznených vo svojich domovoch. „Louisiana zažila veľa hurikánov a vždy pre nás všetci prišli. Teraz je čas vrátiť im to,“ povedal jeden z dobrovoľníkov Brandon. Konferencia biskupov USA vyjadrila podporu postihnutému regiónu a na prvé dva septembrové víkendy vyhlásila charitatívnu zbierku na pomoc Texasu.

Záplavy však okrem USA pustošili aj južnú Áziu. Monzúnové dažde spôsobili živelnú pohromu v Indii, Nepále a v Bangladéši. O život prišlo vyše 1 200 ľudí. Arcidiecéza v indickom Bombaji sprístupnila svoje priestory všetkým, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Bezprostrednú pomoc mohli ľudia nájsť aj vo farských a v školských budovách. Cirkevní predstavitelia pripomenuli, že pomoc sa poskytuje všetkým bez ohľadu na pôvod, kastu či náboženstvo. Svoju blízkosť a modlitbu za obete vyjdaril aj pápež František.

–JL–, –VRCZ–, snímka: Profimedia.sk
Páčilo sa :
0