6. septembra 2017
Čítaní: 83
KN 36/2017 | Z domova
Soľnohrad má náučný chodník
V prvý septembrový deň v Ruskej Novej Vsi (okres Prešov) otvorili náučný chodník pod názvom Vodná cesta na Soľnohrad. Nájdete v ňom aj chránený ker, z ktorého sa kedysi vyrábali ružence.

V obci Ruská Nová Ves otvorili 1. septembra náučný chodník. Má osem tabúľ, začína sa pri konečnej autobusovej zastávke, pri vodojeme, ktorý bol postavený ešte v roku 1936 - v prvej obci prešovského okresu, a slúži dodnes. „Na jar odtiaľ vytekala prebytočná pitná voda, preto sme odtok upravili tak, aby sa tu mohli turisti osviežiť. Rovnako sme upravili aj tri studničky,“ povedal Gustáv Malát, jeden z dobrovoľníkov, ktorý sa podieľal na výstavbe náučného chodníka.

 

Vyrábali sa z neho ružence

V rezervácii sa nachádza aj vzácny zákonom chránený ker klokoč perovitý (Staphylea pinnata). Pochádza zo strednej Európy, ale pôvodne bol rozšírený na území od Kaukazu až po Turecko. Plody pri zatrasení vydávajú zvláštny zvuk, tzv. klokotanie. „Z jeho dreva sa vyrábali krížiky a drevené figúrky, náramky, z plodov tiež ružence. Mladé výhonky a kvety sa splietali do venčekov, ktoré používali v kostole počas Kvetnej nedele,“ informoval Ján Ducár, správca Soľnohradu.

 

Bohatí na vodu

Na tamojšiu hradnú zrúcaninu, známu tiež pod názvom Zbojnícky hrad, vedie turistická značka popri vodojeme, mokradi, potoku a troch studničkách. „Takéto vodné bohatstvo má len máloktorá cesta na hrad. V šarišskom regióne, ktorý má najviac hradných zrúcanín, je práve naša hradná cesta na vodu najbohatšia. Preto sme chceli na túto výnimočnosť poukázať náučným chodníkom a zatraktívniť tak návštevníkom cestu na hrad,“ uviedol starosta obce Ruská Nová Ves Tibor Kollár.

 

Vidno až do Maďarska a Poľska

Na hradnom brale náučný chodník končí pri tabuli s panoramatickým výhľadom, na ktorom sú označené názvy pohorí a vrchov. Soľnohrad je jedným z mála hradov, odkiaľ vidno naprieč Slovenskom, na maďarské aj poľské vrchy. Na tabuli je aj atlas mrakov, v ktorých začína kolobeh vody, a vo forme prameňov – studničiek, potoka, mokrade a vodojemu sprevádza návštevníkov na spiatočnej ceste z hradu. „Chodník je nenáročný. Pohodlným krokom ho prejdete za pol hodinku. Pri ôsmich tabuliach sú aj lavičky, kde si môžete oddýchnuť. Cesta na hrad je postupne upravovaná tak, aby bola priechodná aj pre rodiny s kočíkmi a cyklistov,“ dodal autor náučného chodníka Martin Sárossy. Pripomeňme, že 1. september vyhlásil pápež František za Svetový deň modlitby za ochranu stvorenstva

 

VIERA SÁROSSY VARGOVÁ
Páčilo sa :
0