12. októbra 2017
Čítaní: 63
KN 41/2017 | Téma
Ukloňte sa, do letného sídla prichádza panovníčka
Krajina ako vystrihnutá z historického románu – husté lesy, krvavá grófka, zrúcaniny panstiev, sídlo kráľovnej i tajomná rotunda. K tomu rozľahlé polia a brehy riek a jazier, liečivý prameň i dobrá kuchyňa. Kam vás pozývame? Vitajte na Záhorí.

 Záhorie je trošku opomínaný kút Slovenska, ktorý sa rozprestiera na západe krajiny, susedí s Rakúskom a Českou republikou a na juhovýchode ho ohraničujú Karpaty. Z jeho centier si môžete vybrať Senicu, Malacky, Myjavu či Skalicu, ktorá tento rok oslavuje nevídané okrúhliny – 800 rokov od založenia. Práve v Skalici sa o turistu vedia postarať a ponúknuť všetky krásy svojho mesta. My sme sa vybrali z malebného centra ku hradbám, ktoré dostavali v roku 1435, aby chránili čerstvé slobodné kráľovské mesto.

 

Rotunda sv. Juraja

Zachované mestské hradby vás zavedú priamo k Rotunde sv. Juraja, symbolu mesta Skalica. Vybudovaná bola podľa posledných výskumov v prvej polovici 11. storočia ako kostolík na hradisku, a to dômyselne a prakticky. Vrchná časť slúžila na obranu a spodná ako kaplnka s malou plochou na pochovávanie, čo dokázali archeologické vykopávky hrobov pri rotunde. V kaplnke si môžete na stenách „prečítať“ gotickú maľovanú legendu o sv. Jurajovi, ktorý skolil draka, aj keď sa zachovala len úvodná a posledná časť príbehu. Pálfiovci si dali neskôr vybudovať v strede miestnosti kryptu. V čase letnej sezóny je rotunda voľne prístupná, neskôr vám ju na požiadanie otvoria.

Rotundu ako na dlani však uvidíte aj z protiľahlého kopca, kde môžete navštíviť kalváriu z 19. storočia.

 

Kostol a kláštor františkánov

V centre Skalice na vás čaká aj tohtoročný jubilant – františkánsky Kostol Sedembolestnej Panny Márie, ktorý spolu s kláštorom oslavuje 550. výročie začatia stavby. Ide o gotickú pamiatku s barokovou interiérovou výzdobou. Františkáni mali v Skalici svoje stále miesto od polovice 15. storočia až po barbarskú noc v roku 1950. Rehoľníci v minulosti museli skalický kláštor viackrát opustiť, no vždy sa vrátili. Po novembri 1989 dostali kostol i kláštor späť, tentoraz ich však prenajali mestu na 100 rokov za korunu. A mesto pamiatky krásne zrekonštruovalo a oživilo rôznymi podujatiami.

Ku komplexu kostola a kláštora patria aj rajské nádvorie s reštaurovanou studňou, najstaršie krížové chodby (dnešná galéria) a čierna kuchyňa (pôvodne kláštorná kuchyňa), kde sa dnes pečie na uhlí pravý skalický trdelník. Za kláštorom sa môžete prejsť vynovenou veľkou záhradou, kde kedysi pestovali vinič a mali školské políčka. Dnes je tam pódium na kultúrne podujatia.

História tohto miesta je nesmierne bohatá. Výstavbu kláštora podporil Matej Korvín, aby posilnil postavenie pohraničnej Skalice. Františkáni tam založili noviciát a najmä vzácnu knižnicu. Knihy sa smeli požičiavať len členom kláštora a vynesenie knihy bez dovolenia sa trestalo exkomunikáciou. V roku 1950 sa v nej nachádzalo okolo 8 000 zväzkov. Úloha františkánov bola misijná a kazateľská, dokonca viedli v meste školy. Počas moru a vojen sa starali o chorých a vysluhovali sviatosti.

Na nádvorí kláštora sa nachádza niekoľko náhrobných kameňov, pochádzajúcich zo 17 krýpt spod kostola.

 

Kaštieľ v Holíči

Kopce a nížiny Záhoria sa tešili obľube u manžela Márie Terézie Františka Štefana Lotrinského, ktorý si na svojich majetkoch vybudoval vlastné manufaktúry - v Šaštíne na bavlnené látky a v Holíči na kameninovú keramiku.

Svoje sídlo - reprezentačný barokovo-klasicistický kaštieľ v Holíči – začal po svadbe nákladne zveľaďovať a vo všeobecnosti sa v ňom rád zdržiaval. V letných mesiacoch ho navštevoval aj s Máriou Teréziou.

Tá majestátnosť sídla vám i dnes, keď nie je v pôvodnom stave a len pomaly prechádza rekonštrukciami, vyrazí dych. Hlavné sídlo v tvare U má skoro 100 komnát, reprezentačný  mostový prístup k zámku a po celom obvode rozprestierajúci sa vodný obranný systém s hospodárskymi budovami. Z nich je zrenovovaná Zámocká vináreň, pôvodne budova služobníctva a Tabačiareň. Tam od čias Lotrinského až do polovice 20. storočia sušili a spracovávali tabak. V kaštieli sa zachovalo priestranné schodište, nádherné majolikové kachle, tri benátske lustre a kaplnka zasvätená Nanebovzatiu Panny Márii. V najkrajšej miestnosti zámku – v Čínskej sále, čakajú na reštaurovanie nádherné maľované kožené tapety. Z interiéru zámku sú dnes využívané len priestory Mestského múzea a galérie, ktoré sú zrekonštruované a sprístupnené širokej verejnosti.

Vonku nevynechajte prehliadku nádherne vysadenej bylinkovej záhrady, kde nájdete 30 druhov liečivých rastlín s popisom ich účinku, ríbezle, egreše, 81 ovocných stromčekov a živý plot s takmer 670 kusmi okrasného hrabu. Priestor za záhradou je vysiaty lúčnymi kvetmi.

 

Záhorie ponúka zážitky na Baťovom kanáli, turistiku v Zlatníckej doline na predhorí Bielych Karpát, ale aj tajomnosť Čachtickej zrúcaniny, rybolov, cyklotrasy či júnový Myjavský folklórny festival. Duchovno vdýchnete napríklad v šaštínskej Bazilike Panny Márie Sedembolestnej, na najstaršom pútnickom mieste na Slovensku – v Marianke, i v Kostole sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, jedinom autentickom zachovalom kostolíku veľkomoravského obdobia.  

 

osobitne

Skalický trdelník

Trdelník priniesol do Skalice v roku 1873 gróf, básnik a filozof Jozef Gvadáni so svojím sedmohradským kuchárom. Od roku 2007 má tento múčnik ochranné zemepisné označenie zeregistrované EÚ ako prvý slovenský výrobok. Tradičným spôsobom – pečením na ohni – sa pripravuje v skalickom kláštore v čiernej kuchyni. Jedným z najväčších záhoráckych podujatí a zároveň otváracou bránou letnej turistickej sezóny je májový Trdlofest v Skalici, plný trdelníka a vína v priestoroch františkánskej záhrady. Rekordný maxitrdelník z roku 2014 meral 208 cm. 

Anna Pospíšilová
Páčilo sa :
0