12. októbra 2017
Čítaní: 52
KN 41/2017 | Kultúra
V Oravskej Polhore sa stretli gajdoši z celého sveta
Osemnásty ročník medzinárodného gajdošského festivalu – Gajdovačka, privítal gajdošov z deviatich krajín. Hudobné výkony, štýlovú interpretáciu a celkový dojem hodnotila päťčlenná medzinárodná odborná porota. Víťazom súťaže sa stal Filip Chňapek z Veľkého Zálužia a získal tak trojhlasné gajdy z dielne Juraja Dufeka.

 Tretí septembrový víkend patril na hornej Orave gajdám a gajdošskej hudobnej kultúre Slovenska, ktorá si svojou výnimočnosťou získala na sklonku roka 2015 aj zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Festival odštartoval v piatok 15. septembra v Kultúrnom dome v Oravskej Polhore sprístupnením výstav. Prvá patrila detským výtvarným prácam s názvom Namaľuj ľudového muzikanta a druhá ženským čepcom z Oravy s názvom Lepší čepiec než vrkoč zo zbierok Oravského kultúrneho strediska.

O sedemnástej hodine za hojnej účasti vyše tridsiatich súťažiacich odštartovala súťaž v speve ľudových piesní Tak spievala moja babka. Piatkový večer pokračoval Privítankou domácich gajdošov, muzikantov a spevákov z hostiteľskej obce, zo Sihelného a z Rabče. Prvý deň Gajdovačky ukončili večerné koncerty gajdošských hudobných zoskupení. Svoju tvorbu predviedli Gajdošskí Trogári z Veľkého Zálužia, Dulickí pastieri z Belej-Dulíc, hudobné zoskupenie Páni času z Nitry, Red Cow Lane z írskeho Dublinu či gajdoš Bill Hart z Austrálie.

Sobotňajší program začal zaujímavou prezentáciou gájd a gajdošskou kultúrou od Jeana Pierra Van Heesa z Belgicka a írskych gajdošov Red Cow Lane z Dublinu. Celý program prebiehal v Oravskej Polhore. No i Múzeum oravskej dediny v Zuberci aj tento rok privítalo niekoľkých gajdošov, ktorí návštevníkom spríjemnili ich prehliadku. A rovnako zvukom gájd ožil aj kultúrny dom v Sihelnom.

Úderom šestnástej hodiny začal v Oravskej Polhore 17. ročník medzinárodnej súťaže mladých gajdošov o Zboroňovu nôtu. Práve táto súťaž je podľa dramaturga festivalu a riaditeľa Oravského kultúrneho strediska Miroslava Žabenského pre festival dominantná. Je priestorom na prezentáciu mladých gajdošských talentov a ich vnímania a interpretácie gajdošskej kultúry.

Predsedom odbornej poroty bol profesor Bernard Garaj z UKF v Nitre, členmi profesor Zbigniew Przerembski z Vroclavskej univerzity v Poľsku, belgický gajdoš a pedagóg Jean Pier Van Hees z univerzity v Leuvene, škótsky gajdoš a odborník na gajdy Lindsay Davidson a člen Cechu slovenských gajdošov Lukáš Lacko. Absolútnym víťazom súťaže sa stal Filip Chňapek z Veľkého Zálužia, ktorý získal prvú cenu - stredoslovenské gajdy z dielne Juraja Dufeka. Druhé miesto pripadlo českým gajdoškám Gabriele Knetlovej a Vendule Zdráhalovej. O tretie miesto sa podelili oravskopolhorskí inštrumentalisti René Čeladinský a Martin Machajda, ako i poľský gajdoš Marek Ryt.

Tohtoročnú Gajdovačku ukončila nedeľňajšia slávnostná svätá omša v kostole v Oravskej Polhore za účasti vybraných gajdošov, ako aj poklona nad hrobmi sihelských gajdošov v Sihelnom. 

Miroslava Ivanová, snímka: Oravské kultúrne stredisko
Páčilo sa :
0