8. novembra 2017
Čítaní: 52
KN 45/2017 | Kultúra
Barokové Česko

 Zaujíma vás baroková architektúra? Milujete staré kostolíky? Radi poznávate významné pamiatky? Nechajte sa uchvátiť kultúrnym dedičstvom našich susedov.

     Zastavte sa na bratislavskom letisku. V rámci Mesiaca fotografie je tam, priamo v odletovej hale, dostupná výstava českého fotografa Libora Sváčka - Barokové Česko. Na veľkoformátových fotografiách si môžete pozrieť napríklad Prahu, Kuks, Rajhrad, Jaroměřice nad Rokytnou, Kutnú Horu-Sedlec, Kroměříž, Český Krumlov, Buchlovice, Olomouc, Klokoty a mnohé ďalšie barokové perly.

     Autori výstavy o baroku hovoria ako o niečom, čo ohromuje, fascinuje a inšpiruje. Tento umelecký štýl bol zjavením pohybu, dynamiky, emócie a viery. „Barok je fenomén. Významné staviteľské obdobie, ktoré vtlačilo tvár českej krajine. V barokovom štýle sa stavali veľkolepé kostoly, kláštory a paláce. Umelecký sloh prenikol i do českých mestečiek a dediniek. Barok je symbolom Česka, ktorý každoročne obdivujú turisti z celého sveta,“ píše sa na titulnom paneli výstavy.

Na fotografiách nájdete pôsobivé šľachtické sídla obklopené veľkolepými záhradami; monumentálne cirkevné stavby s nádhernými interiérmi; mestské stavby, ako radnice či domy významných mešťanov; alebo drobnú sakrálnu architektúru, ktorá dotvára krajinu v Českej republike. Len pre zaujímavosť, barokových pamiatok v Česku je viac ako 250, výstava ponúka tie najzaujímavejšie z nich.

     Ak máte chuť zacestovať si za krásami českého baroka, máte jedinečnú príležitosť a nemusíte pritom prejsť celé Česko. Stačí sa prísť pozrieť na bratislavské letisko. Ale poponáhľajte sa, výstava trvá len do konca novembra. 

Natália Šepitková
Páčilo sa :
0