6. decembra 2017
Čítaní: 40
KN 49/2017 | Mladým
Ako koledy zachraňujú nenarodené deti
Vianočné koledy sú neoddeliteľnou súčasťou najkrajších sviatkov roka. Spievajú si ich nielen veriaci, ale často aj ľudia, ktorým je kresťanská viera na kilometre vzdialená. Aj preto sa týmto spôsobom rozhodli viaceré pro-life skupiny v USA ohlasovať radostnú zvesť na miestach, kde úcta k životu dostáva riadne na frak – pred potratovými klinikami.

 Posledných 13 rokov organizácie Pro Life Action League a Pro Life Action Ministries organizujú v čase Vianoc kolednícke skupiny v 72 amerických mestách. Túto aktivitu nazvali Pokoj v lone, keďže ide o koledovanie pred zariadeniami, kde sa vykonávajú potraty. To, že nejde iba o symbolickú akciu, svedčia prípady, keď sa rodičia rozhodli zvrátiť svoje rozhodnutie o potrate.

Riaditeľ organizácie Pro Life Action League Eric Scheidler pripomenul tri rozličné páry z Kalifornie, ktoré odmietli interrupciu v poslednom možnom okamihu po tom, čo počuli koledníkov pred potratovou klinikou v San Bernardine. „Zapôsobilo na mňa, keď koledníkom povedali, že za rozhodnutím zastaviť potrat a nechať si dieťa, stojí ich spievanie vianočných piesní,“ uviedol Eric Scheidler pre internetovú stránku aleteia.org.

Zároveň upozornil, že mnohé páry, i manželské, sú pri neplánovanom tehotenstve vystavené veľkému tlaku, a často sa preto rozhodnú podstúpiť interrupciu. Tí, ktorí si to vďaka koledníkom rozmysleli, im nakoniec so slzami v očiach, no taktiež s veľkou radosťou, ďakovali. „Mnohým to prinieslo uzdravenie do ich manželstva,“ priblížil Eric Scheidler. Koledy sú podľa neho krásnym spôsobom, ako vyjadriť lásku a starosť o mladé ženy v neplánovaných tehotenstvách. Možno im tiež pripomenú jeden z najznámejších prípadov nečakaného tehotenstva v histórii – Krista, ktorý sa narodil Panne Márii v Betleheme.

 

Zachránené i moslimské dieťa

Koledníci z orlandskej pobočky organizácie Pro-Life Action Ministries chodia spievať pod okná potratovej kliniky v meste Altamonte Springs a tiež pred dve centrá pre interrupciu v Orlande. Práve tam sa im podarilo zachrániť už dva páry dvojčiat a ďalšie dve deti. Riaditeľka orlandskej pobočky Michele Herzogová si zaspomínala na prípad, keď boli medzi koledníkmi dve tínedžerky, ktoré spievali vlastnú pieseň s názvom Nechaj ma žiť. „Z kliniky následne vyšiel pár, ktorý dievčatám povedal: ,Neurobíme to,‘“ priblížila situáciu Michele Herzogová. Pripomenula aj moslimský pár, ktorý sa taktiež rozhodol zrušiť potrat po vypočutí si vianočných piesní. „Boh sa ich dotkol prostredníctvom kolied,“ dodala Michele Herzogová s konštatovaním, že vianočné koledy dokážu na človeka veľmi zapôsobiť.

 

Priniesť Boha na temné miesta

Koleduje sa aj pri klinike v meste Wood Dale. Minulý rok, iba štyri dni pred Štedrým večerom, boli koledníci svedkami ďalšieho rozhodnutia odmietnuť potrat. „Budeme mať dieťa, zmenili sme názor,“ radostne zvolala matka, ktorá prišla poďakovať koledníkom za ich netradičnú službu. Jej manžel im povedal, že robia záslužnú prácu. „Čo je vlastne tá záslužná práca?“ zamýšľala sa Maria Goldsteinová z organizácie Northwest Families for Life. „Nehovorili sme im o potrate. Neukazovali sme im obrázky vyvíjajúcich sa plodov. Všetko, čo sme spravili, bolo, že sme sa ukázali, modlili a spievali. Možno počuli naše koledy a pocítili, že Boh priťahuje ich srdcia. Myslím si, že toto je skutočne skvelá práca. Musíme priniesť Božiu moc na tieto temné miesta,“ dodala Maria Goldsteinová.

-JL-
Páčilo sa :
0