6. decembra 2017
Čítaní: 30
KN 49/2017 | Mladým
Študenti navrhli sedadlo pre postihnutých

 Ak dnes zdravotne postihnutý vodič potrebuje špeciálne sedadlo, musí osloviť firmu, ktorá ho do auta namontuje a vybrať si musí väčšie auto, kde sa sedadlo s výsuvným mechanizmom zmestí. Študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave však prišli s novinkou – vyvinuli sedadlo, ktoré netreba do auta domontovať, môže ho používať ktokoľvek z rodiny, nielen zdravotne postihnutý člen, a ľahko sa vysúva aj z malého vozidla.

„Naším cieľom bolo vytvoriť ,neviditeľný‘ mechanizmus sedadla, ktorý by bol priamo ponúkaný ako možná výbava pri kúpe auta. Teda sedadlo bez potreby montovania, plne integrované do vozidla, prepojené s elektronikou a nastaviteľné pre akéhokoľvek vodiča. Navyše, nechceli sme zostať len pri simuláciách, ale sedadlo sme aj reálne vyrobili, čo bolo z edukatívneho hľadiska dôležité. Museli sme myslieť na to, aby bol každý detail naozaj vyrobiteľný,“ vysvetlil autor prototypu študent Michael Paštéka. Najväčšou výzvou bolo podľa neho vyrovnať sa s priestorovými možnosťami malého mestského auta a vytvoriť výsuvný mechanizmus, ktorý dokáže sedadlo aj cez malé dvere vysúvať von. Zároveň chceli študenti dosiahnuť nosnosť aspoň 150 kilogramov.

Autori mysleli aj na bezpečnosť a komfort vodičov. Z hľadiska bezpečnosti sa sedadlo po zasunutí do auta a zatvorení dverí zamkne a zámky sa uvoľnia až po opätovnom otvorení dverí, aby sa sedadlo vysunulo von a vodič mohol vystúpiť. Tomu, ako zlepšiť komfort vodičov, predchádzal výskum v réžii doktoranda Richarda Hasa. Ten meral vibrácie, ktorým je vystavené telo vodiča pri jazde na rôznych povrchoch, a skúmal, ktoré materiály môžu tieto vibrácie zmierniť. Na základe meraní spolu s pedagógom Ústavu dizajnu Fakulty architektúry STU Martinom Balážom navrhli dizajn sedadla tak, aby sa doň mohli vkladať vhodné penové materiály podľa toho, aké zdravotné obmedzenie či aké zranenie trápi vodiča.

Andrea Settey Hajdúchová
Páčilo sa :
0