6. decembra 2017
Čítaní: 128
KN 49/2017 | Kultúra
Vzniká večerníček pre deti s kresťanskými hodnotami
K Vianociam 2018 pripravuje štúdio Lux communication sériu siedmich pôvodných večerníčkov. Námety jednotlivých častí sú inšpirované príbehmi talianskeho saleziánskeho spisovateľa Bruna Ferrera, ktorého knihy s peknými a poučnými príbehmi si získali srdcia mnohých čitateľov aj na Slovensku. Scenáristi následne každý príbeh prepracujú do originálnej podoby a upravia pre potreby dramatizácie, aby bol dej vhodný na stvárnenie do animovaného filmu.

 Alia má skvelú náladu. Kráča mestom, ktoré je plné slnka, radosti, štebotu vtákov, prechádzajúcich sa korálok a trúbiacich waverov (vznášajúcich sa magnetických áut). Nesie tašky s nákupom: múka, mlieko, vajíčka. Kori a Mima poskakujú popri nej, sú hraví. Nadšená Alia hovorí: „Uvidíte, že sa rodičia potešia. Nacvičíme im pesničku, upečieme tortu!“

Takto sa začína scenár druhej časti animovanej rozprávky pre deti Koraland. V korálkovej krajine, kde žijú len roztomilé korálky, neexistujú chodníky ani cesty. Pomedzi farebné domčeky útulného mestečka korálky totiž len poskakujú alebo sa presúvajú na waverch a murfoch – vznášajúcich sa surfoch bez kolies.  Hlavnými postavami sú Kori a jeho rodina – sestry Alia s Mimou, otec Loi a mama Maty.

 

Za všetkým stojí otec

S myšlienkou pôvodného animovaného seriálu Koraland prišiel Igor Barták, otec šiestich detí, ktorý si intenzívne uvedomoval nedostatok hodnotových rozprávok: „Trh je zaplavený rôznymi americkými filmami, ktoré nedávajú dôraz na kresťanské pravdy a kamarátske vzťahy, ale skôr na ľúbostné zápletky a svetské hodnoty. Pred rokom a pol som mal viac času, tak som sa začal venovať tvorbe novej rozprávky.“

Po štyroch mesiacoch intenzívnej práce mal Igor prvý diel a obrátil sa na štúdio Lux s požiadavkou na profesionálny dabing. Producent Maťo Lišhák hovorí: „Už roky sme mali túžbu vytvoriť rozprávku a zrazu sa u nás ocitol pre myšlienku zapálený človek, ktorý mesiace pracoval na svojom sne s nadšením a úplne zadarmo. Bolo to niečo neuveriteľné. Okamžite sme sa dohodli na spolupráci a podujali sme sa zohnať na výrobu rozprávok financie, ako aj profesionálnych scenáristov a dramaturgov. Potrebovali sme príbehy zdynamizovať, zdokonaliť charakteristiky postáv a priniesť do dialógov viac vtipu a spád.“

 

Animák nie je hračka

Výroba animovanej rozprávky nie je vôbec jednoduchá. Najskôr musí vzniknúť námet, kde sa načrtnú hlavné línie príbehu. Následne vzniká scenár, kde je opísané prostredie, jednotlivé situácie a podrobné dialógy postáv. Podľa scenára animátor vytvorí animatik, ktorého dĺžka je už zhodná s dĺžkou finálnej rozprávky, teda sedem minút.

Animatik obsahuje základný náčrt jednotlivých scén, aj smer pohybu postáv. Do animatiku sa potom pracovne nahovoria dialógy, aby vznikol pocit, kde príbeh funguje a kde nie. Po konzultáciách v rámci tvorivého tímu sa prerobí scenár a nasleduje reálna animácia. Nakoniec sa pridá hudba a postavy sa odabujú. Minúta animovania zaberie jednému animátorovi minimálne týždeň práce.

 

Korálkový svet

Výzor postáv v podobe korálok vznikol tak, že bolo potrebné urobiť rozprávku, ktorá by bola čo najjednoduchšia na modelovanie a animovanie, keďže sa na začiatku na to podujal Igor Barták sám. Názov Koraland je odvodený práve od korálok, ktoré mali byť ozvláštnením prvých postavičiek v tvaroch gule. Mená hlavných hrdinov sú celkom vymyslené, jedine prvá vytvorená korálka – Kori - nesie meno odkazujúce na svoj pôvod.

Hlavnou myšlienkou prvého dielu je prekonávanie svojej pohodlnosti z lásky k blížnym. Pointou druhého príbehu je obeta a schopnosť z lásky sa vedieť zriekať aj toho najcennejšieho. Tretí diel má byť založený na dôvere v Boha a dôvere v Božiu pomoc. V podobnej línii majú byť koncipované aj ďalšie časti celej animovanej série od dávania potrieb druhých pred vlastné potreby až k láske k postihnutým.

Motivácia autora Igora Bartáka je predovšetkým podať evanjeliové hodnoty aj deťom, a to nenásilnou formou. Motivácia producenta Maťa Lišháka je podobná: „Celé roky sme chceli urobiť niečo, čo by sa dabovalo do iných jazykov a dalo vysielať v prostredí všetkých katolíckych televízií. Navyše sme rodičia detí a vieme, že hodnoty, ktoré získajú v útlom veku, si zoberú za svoje a s nimi budú žiť celý život.“

Marek Poláček, snímka: Igor Barták
Páčilo sa :
3