15. februára 2017
Čítaní: 55
KN 7/2017 | Téma
Deti vedú k ovládaniu prejavu telesnej kultúry
Zjazdovať, bežkovať a skákať. To všetko sa učia mladé lyžiarske talenty v Športovom klube lyžiarov Banská Bystrica, kde chcú deti priviesť k tomu, aby i pri športovej aktivite ovládali prejav telesnej kultúry.

Výcviku skokanov sa na Sloven­sku venujú iba štyri kluby z okolia Banskej Bystrice. Jedným z nich je Športový klub lyžiarov Banská Bystrica, ktorého členom je aj Martin Švagerko. Podľa jeho slov nechcú deti iba naučiť skákať, ale aj vychovávať k športovej komplexnosti.

 

S akými cieľmi pracujete vo vašom klube?
Náš Športový klub lyžiarov Ban­ská Bystrica sme zakladali ako skokani na lyžiach. Dali sme si trocha iné podmienky a ciele. Deti chceme učiť lyžovať, nielen odmala špecializovať na skoky na lyžiach. Keď­že deti dnes veľa vysedávajú doma a držia v rukách telefóny a tablety, lyžiarska kultúra na kopcoch sa pomaly začína vytrácať. My sme sa rozhodli ísť takým smerom, že v klube, ktorý sme založili iba v minulom roku, chceme deti v prvom rade naučiť lyžovať. A to, aby vedeli stáť na bežkách, zjazdovať a takisto skákať. V piatom ročníku po dohode s rodičmi a trénermi sa deti budú špecializovať na konkrétny šport.

 

Ako v súčasnosti vyzerá vaša členská základňa?
Za rok máme 15 – 18 detí, z toho 6 skokanov. Zatiaľ to vyzerá veľmi dobre. Pripravujeme aj tento rok nábor nových členov a počítame, že keď každý rok zoberieme 15 až 20 detí, tak bude klub silný a bude mať z čoho vychovávať reprezentantov. Keď aj nebudú reprezentanti, budú vedieť na svahu nielen lyžovať, behať či skákať, ale aj ako sa správať. Chceme sa vrátiť ku koreňom, že by deti mali ovládať prejav telesnej kultúry.

 

Prečo ste sa rozhodli ísť takouto cestou?
Deti sa snažíme vychovávať ku komplexnosti, aby sa hneď odmala nešpecializovali na jeden šport. Ten možno v puberte zanechajú, a pritom nebudú ovládať žiaden iný šport. Chceme, aby od 15 rokov začali napredovať. Dovtedy výcvik bude prebiehať formou výučby a najmä zábavy. Potom, keď ich to bude baviť, môžu poškuľovať po svojej budúcnosti v danom športe. Ich sny sa začnú realizovať možno po 18 – 20 rokoch, keď už väčšina detí na Slovensku s aktívnym športovaním končí.

 

Z praktického hľadiska, na koľko vyjde detský skokanský výstroj?
U nás v klube, a myslím, že aj v ostatných kluboch, výstroj je zabezpečený. Čiže deti si ho nemusia kupovať. V našom klube sa platí iba mesačný príspevok na trénerov a ostatné výdavky.

 

Tí nádejnejší skokani nebudú mať motiváciu odísť trénovať napríklad do Rakúska či Poľska, kde sú podmienky pre skokanov oveľa lepšie?
Tohto sa pri skokoch neobávam. Nie je to ako vo futbale či v hokeji. Skokani kluby nemenia a najvyšší stupienok pre nich predstavuje reprezentácia. Keď je niekto dobrý, dostane sa do reprezentácie.

ján lauko
Snímky: Rastislav Leško
Páčilo sa :
1