15. februára 2017
Čítaní: 41
KN 7/2017 | Mladým
Do sýrskeho mesta zničeného vojnou sa vrátil futbal

Po vyše piatich rokoch vojny sa do niekdajšej rozkvitajúcej sýrskej met­ropoly Aleppo vracia život. Svedčí o tom futbalové derby, ktoré sa odo­­hralo 28. januára a pripomenulo časy, aké v meste panovali pred jeho obsa­dením bojovníkmi z teroristickej organizácie Islamský štát. Miestne mužstvo Al Ittihad Aleppo porazilo druhý mestský tím Al-Hurijá SC 2 : 1.
Hralo sa na starom a čiastočne zničenom štadióne Al Ittihadu, šesťnásobného víťaza sýrskej futbalovej ligy a držiteľa deviatich Sýrskych pohárov. Diváci aj pre chladnejšie počasie obsadili desaťtisícové hľadisko približne spolovice. Hráči oboch mužstiev však hovorili o veľkom pohnutí a pomalom, ale postupnom návrate k normálnemu stavu.
„Futbalové stretnutie je ďalším pozitívnym znamením, ktoré nás môže po päťročnej vojne povzbudiť. Snažíme sa opätovne vybudovať spoločenstvo a sociálnu jednotu – o ktoré sme v uplynulých rokoch prišli – aj prostredníctvom športu. Netajím však, že je to veľmi náročné,“ povedal o význame zápasu Ibrahim Alsabagh, ktorý je farárom v miestnom katolíckom Kostole sv. Františka z Assisi.
„Futbal je neoddeliteľnou súčasťou sýrskej kultúry a v túto chvíľu môže prispieť k uvoľneniu negatívneho napätia a k vytvoreniu spoločenstiev medzi ľuďmi. S radosťou sme zaznamenali, že v priebehu zápasu nedošlo k žiadnym incidentom. Je tu teda veľká časť spoločnosti, ktorá si nepraje spory a, naopak, pomýšľa na dobro pre všetkých. Túto reakciu určite vyvolala vojna. Keď ľudia vidia jej dosah, pýtajú sa: ,Malo to nejakú cenu?‘“ po­­znamenal Ibrahim Alsabagh. 

–VRCZ–
Páčilo sa :
0