13. februára 2018
Čítaní: 26
KN 7/2018 | Zo sveta
Olympiáda sa začala svetovým rekordom
V KÓREJSKOM PCHJONGČCHANGU POČAS VEĽKOLEPÉHO CEREMONIÁLU OTVORILI 9. FEBRUÁRA 23. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY

Už od prvých chvíľ prinášala olympiáda v Pchjongčchangu momenty, ktoré vyvolávali úžas. Otvárací ceremoniál predstavil usporiadateľskú krajinu ako ultramodernú, ktorá však zároveň nezabúda na svoju tradíciu. Organizátorom sa podarilo vytvoriť svetový rekord ešte pred ofciálnym otvorením hier. Na vytvorenie olympijských kruhov použili formáciu zloženú z 1 218 dronov. Toľko dronov na jednom mieste sa ešte nikde na svete neobjavilo. Rekordný je aj počet súťažných disciplín na aktuálnych zimných olympijských hrách. Olympionici bojujú o medaily až v 102 disciplínach.

 
Jednotná Kórea
Ešte pred začiatkom súťaženia bola väčšina z 2 952 športovcov svedkom niekoľkých ďalších pamätných momentov otváracieho ceremoniálu. Tým prvým bolo podanie rúk juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a Kim Jo-čongovej, sestry severokórejského vodcu Kim Čong-una. Tí spoločne pozdravili výpravu oboch kórejských republík pochodujúcu pod jednotnou vlajkou. Tento krok ocenil na generálnej audiencii ešte dva dni pred začiatkom ZOH aj pápež František. „Táto skutočnosť nám umožňuje dúfať v taký svet, kde sa konflikty vyriešia mierovou cestou, dialógom a vo vzájomnom rešpekte, tak ako nás to učí aj šport.“
 
Absencia Ruska
Zaujímavým momentom olympiády bol i nástup ruských športovcov, ktorí však nemohli niesť vlajku svojej domoviny, keďže pre rozsiahly štátom riadený doping bolo Rusko ako krajina z olympiády vylúčené. Rusi tak vystúpili ako súčasť tímu s názvom Olympionici z Ruska pod neutrálnou vlajkou. Záujem o to, aby hry v Pchjongčchangu boli čisté, vyjadril vo svojom príhovore i predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Slovenský divák očakával nástup športovcov spod Tatier. Tých na štadión ako 39. v poradí priviedla ako vlajkonosička lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. Pripomeňme, že do hier v Pchjongčchangu sa zapojí 56 olympionikov zo Slovenska. Vrcholným momentom otváracieho ceremoniálu bolo zapálenie olympijského ohňa. Podľa očakávaní sa oň postarala krasokorčuliarka Kim Ju-naová, dvojnásobná olympijská medailistka. 
–JL–
SNÍMKA: PROFIMEDIA.SK
Páčilo sa :
0