Emócie, činy, šance

Emócie patria k viere. Bez nich by sa z nás ľahko mohli stať „vlažní kresťania“, pred čím varoval aj pápež František.
Marián Špacai 19.05.2026
Emócie, činy, šance

Páchateľ rozbil relikviár v bazilike v Jablonnom a lebku sv. Zdislavy ukradol. Vraj nesúhlasil s vystavením a chcel ju pochovať do rieky. To vyvolalo ďalšie ohlasy. Snímka: profimedia.sk

Emócie sú dar. Ale iba vtedy, ak sú pre nás motiváciou k činom, no pri činoch či rečiach samotných ich už dokážeme kontrolovať, aby nás úplne neovládli. Zvlášť dnes, keď stačí malá iskra k tomu, aby sa medzi ľuďmi rozdielnych názorov rozhorel oheň nenávisti.

Emócie vzbudila aj nedávna nezmyselná krádež lebky sv. Zdislavy, svätice z 13. storočia, z kostola v českom Jablonnom. Odcudzenie vzácnej relikvie, pritom však pre páchateľa finančne bezcennej, vyvolalo pohoršenie veriacich.

A právom. Veď čoho sa ešte dožijeme, keď sa už siaha aj na lebky svätcov, ktoré sú na mieste verejnej úcty vystavené celé storočia...

Prečítajte si celý článok. Zaregistrujte sa a predplaťte si katolickenoviny.sk

online predplatné

S predplatným získate
neobmedzený prístup ku všetkým článkom