Emócie, činy, šance

Páchateľ rozbil relikviár v bazilike v Jablonnom a lebku sv. Zdislavy ukradol. Vraj nesúhlasil s vystavením a chcel ju pochovať do rieky. To vyvolalo ďalšie ohlasy. Snímka: profimedia.sk
Emócie sú dar. Ale iba vtedy, ak sú pre nás motiváciou k činom, no pri činoch či rečiach samotných ich už dokážeme kontrolovať, aby nás úplne neovládli. Zvlášť dnes, keď stačí malá iskra k tomu, aby sa medzi ľuďmi rozdielnych názorov rozhorel oheň nenávisti.
Emócie vzbudila aj nedávna nezmyselná krádež lebky sv. Zdislavy, svätice z 13. storočia, z kostola v českom Jablonnom. Odcudzenie vzácnej relikvie, pritom však pre páchateľa finančne bezcennej, vyvolalo pohoršenie veriacich.
A právom. Veď čoho sa ešte dožijeme, keď sa už siaha aj na lebky svätcov, ktoré sú na mieste verejnej úcty vystavené celé storočia...


