Načo ti je umelá inteligencia?

Umelá inteligencia bude taká, akou ju urobíme. Ilustračná snímka: www.istockphoto.com
I ste je užitočná a určite má zmysel ju používať. Ale pýtam sa: načo ju použiješ alebo nikdy nepoužiješ ty? Lebo sa mi vidí, že v debatách o umelej inteligencii býva najčastejšie preskočená základná, zdanlivo banálna otázka. O zmysle. A pritom v nej spočíva to, ako to celé dopadne. Či prinesie pokrok, alebo si ňou „strelíme do kolena“.
Všetci vidíme, že do umelej inteligencie sa investujú obrovské prostriedky. Nielen súkromné firmy, ale aj štáty sa predháňajú, aby získali prvenstvo v pretekoch jej rozvoja. No nie je to prvý raz.
Podobných pretekov sme tu už mali. Stačí sa ohliadnuť cez plece, s čím všetkým sme už pretekali. Od využitia ohňa, kolesa, parného stroja až po vesmírne lode či štiepenie atómu.
Ale všimnime si, že naši predkovia už pri tom ohni vedeli vypozorovať, že je „dobrý sluha, ale zlý pán“. Neboli hlúpi. Aj keď nemali AI. Ak oheň použiješ na kúrenie, výborná vec. Ak sa ti však vymkne spod kontroly, alebo ešte horšie, ak ním ty sám podpáliš susedovi pole… Netreba ďalej rozoberať.


