Bez predsudkov objavovať, čo je za múrom

V nádhernej prírode neďaleko Prešova sa ukrýva pastoračné centrum pre Rómov s názvom Savore Sigord. Je to miesto, kde došlo k premene srdca už u stoviek ľudí. Keď sme sa tam boli pozrieť, mali sme šťastie aj na arcibiskupa Jonáša Maxima.
Alžbeta Šutková 27.05.2026
Bez predsudkov objavovať, čo je za múrom

Rómovia potrebujú vnímať otvorenosť. Takú, aká panuje aj v centre Savore Sigord. Snímka: Alžbeta Balgová

V čase, keď sme centrum navštívili, v ňom prebiehala oslava Medzinárodného dňa Rómov. Na chodbách sme ich stretli desiatky, od detí cez mladých až po dospelé ženy a mužov. Mnohí z nich sú dnes už dobrovoľníkmi, ktorí slúžia iným. Niektorí tu dokonca našli aj duchovné povolanie.

Z OSADY K POVOLANIU

Po vstupe sa dávame do reči s mladým mužom. Patrik Hangurbadžo je študent druhého ročníka v Kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove. Prezrádza nám, že jeho cesta za vierou bola kľukatá.

Prvé obrátenie zažil v Krížovej Vsi, keď mal asi šesť rokov. V tom čase v osade, v ktorej žil, došlo k duchovnému prebudeniu, keď sa v nej postavilo pastoračné centrum. Vďaka nemu fungovali rôzne aktivity, semináre, stretká, spoločenstvá. „Miništroval som a slúžil ako hudobník na svätých omšiach a chválach,“ približuje.

Potom však prišla puberta a prvá kríza vo viere. „Začal som vyčítať Bohu: Pane, ja slúžim a čo mi za to dávaš ty? Ostatní už majú prvé lásky, im sa darí lepšie. No a potom som si povedal: Dobre, Bože, tak keď ty mi nič nedávaš, tak ja si idem svojou cestou.“

Po troch rokoch sa mu ozvalo iné spoločenstvo, či nechce hrať v kapele. Hoci tam najskôr chodil len kvôli hudbe, neskôr sa duchovne obrátil.

„Vtedy som opäť vykročil na cestu, na ktorú ma Boh volá.“ Následne slúžil ako laik, mal na starosti formačno-duchovné stretká s  rómskymi chlapcami. A práve v priestoroch, v ktorých sme sa s ním zhovárali, rozpoznal aj svoje povolanie do kňazstva.

ABY SME VIDELI DOBRO

Patrik vraví, že pri pastorácii Rómov je potrebné myslieť v prvom rade na prijatie. „Svätý Pavol VI. povedal, že Rómovia sú v srdci Cirkvi. My však potrebujeme mať istotu, že nás tam chcú, pretože my máme šiesty zmysel vycítiť, kde niekomu prekážame a kde nás, naopak, prijímajú.“

Prečítajte si celý článok. Zaregistrujte sa a predplaťte si katolickenoviny.sk

online predplatné

S predplatným získate
neobmedzený prístup ku všetkým článkom