Mladí ľudia by mali byť nebojácni

„Chlapci, ktorí k nám prichádzajú, sú smelí. Mám z nich dobrý dojem. Máme tu teraz 20-ročných chalanov, ktorí sa vedia postaviť k životu. Sú zodpovední. Takže si vravím, že asi prichádza pozitívna zmena,“ verí rektor košického seminára ŠTEFAN NOVOTNÝ (52).
Miroslava Gromanová 02.06.2026
Mladí ľudia by mali byť nebojácni

ŠTEFAN NOVOTNÝ (1974) je rektor Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Vyrastal v Ostrovanoch. Po skončení teologických štúdií bol 17. júna 2000 vysvätený za kňaza. Pôsobil v košickom univerzitnom pastoračnom centre, rektorom seminára je od roku 2013. Snímka: Martin Brveník

Štatistiky nepustia. Novokňazov je oveľa menej ako pred dvadsiatimi rokmi. Čím to je?

Je to komplexný jav, ktorý má aj komplexné príčiny, ale nosnou je z môjho pohľadu demografia. Jedna zo štúdií, ktorá bola publikovaná, hovorí o tom, že študentov celkovo na vysokých školách ubudlo do roku 2016 v porovnaní s ročníkom 2006/07 takmer o päťdesiat percent. Samozrejme, tento vývoj má dosah i na seminaristov, klesajúca krivka ich počtu jasne korešpondovala s klesajúcou demografickou krivkou. Zaujímavosťou je, že dno tohto vývoja bolo predpokladané niekedy v ročníku 2024/25, a potom sa to malo odraziť nahor. A naozaj sa to potvrdzuje. V súčasnosti sledujeme, že sa nám trochu dvihli počty tých, ktorí sa k nám hlásia. V roku 2022 sme prijali dvoch, v roku 2023 štyroch, v roku 2024 ôsmich, tento školský rok ich bolo tiež osem a do budúceho ročníka sa nám hlási jedenásť.

Spomínate demografický vývoj, rodí sa menej detí, a tým je i menej študentov na Slovensku všeobecne. Stojí však za nižším počtom seminaristov aj kríza viery?

Prečítajte si celý článok. Zaregistrujte sa a predplaťte si katolickenoviny.sk

online predplatné

S predplatným získate
neobmedzený prístup ku všetkým článkom