Mladí ľudia by mali byť nebojácni

ŠTEFAN NOVOTNÝ (1974) je rektor Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Vyrastal v Ostrovanoch. Po skončení teologických štúdií bol 17. júna 2000 vysvätený za kňaza. Pôsobil v košickom univerzitnom pastoračnom centre, rektorom seminára je od roku 2013. Snímka: Martin Brveník
Štatistiky nepustia. Novokňazov je oveľa menej ako pred dvadsiatimi rokmi. Čím to je?
Je to komplexný jav, ktorý má aj komplexné príčiny, ale nosnou je z môjho pohľadu demografia. Jedna zo štúdií, ktorá bola publikovaná, hovorí o tom, že študentov celkovo na vysokých školách ubudlo do roku 2016 v porovnaní s ročníkom 2006/07 takmer o päťdesiat percent. Samozrejme, tento vývoj má dosah i na seminaristov, klesajúca krivka ich počtu jasne korešpondovala s klesajúcou demografickou krivkou. Zaujímavosťou je, že dno tohto vývoja bolo predpokladané niekedy v ročníku 2024/25, a potom sa to malo odraziť nahor. A naozaj sa to potvrdzuje. V súčasnosti sledujeme, že sa nám trochu dvihli počty tých, ktorí sa k nám hlásia. V roku 2022 sme prijali dvoch, v roku 2023 štyroch, v roku 2024 ôsmich, tento školský rok ich bolo tiež osem a do budúceho ročníka sa nám hlási jedenásť.
Spomínate demografický vývoj, rodí sa menej detí, a tým je i menej študentov na Slovensku všeobecne. Stojí však za nižším počtom seminaristov aj kríza viery?


