Nedeľa - 02.10.2022 27. nedeľa v Cezročnom období
Levoslav

Moderné univerzity

Jozef Masarik

Základným poslaním univerzít je rozvíjať a šíriť vzdelanosť v spoločnosti prostredníctvom tvorivej pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti. Poslaním univerzít je aj rozvoj vedy a kultúry.

[...]

KOMENTÁRE Katolíckych novín

Spravodajstvo

Madona vylovená z Mekongu
Martina Grochálová 30.09.2022

Madona vylovená z Mekongu

V Kambodži našiel svoje kňazské povolanie a teraz sa tam vrátil, aby zaň poďakoval. Francúzsky kňaz David Journault (48) pôsobí vo farnosti, kde sa veriaci utiekajú k Panne Márii z Mekongu.
S anjelmi a archanjelmi
Martina Jokelová Ťuchová 29.09.2022

S anjelmi a archanjelmi

Ahoj, kamaráti!
– Joj, Dobromilka, ja musím mať ale skvelého anjela strážcu!
– A to vieš podľa čoho, Svetlúšik?
– Už toľko ráz som sa pri pátraní so svojou baterkou zabudol pozerať pod nohy. A som tu – celý živý a zdravý.
– Ty, Svetlúšik, čo keby sme si tento týždeň posvietili na anjelov?
 
Pútnik svätovojtešský 2023
Peter Tollarovič 29.09.2022

Pútnik svätovojtešský 2023

Neodmysliteľnou súčasťou jesenného čítania členov Spolku svätého Vojtecha je už tradične Pútnik svätovojtešský. V týchto dňoch ho členovia nachádzajú vo svojich poštových schránkach, u vedúceho miestnej skupiny alebo v predajniach Spolku.
Akademická pastorácia pomáha dozrievať
Juraj Sedláček 29.09.2022

Akademická pastorácia pomáha dozrievať

Prítomnosť Cirkvi v univerzitnom prostredí vyrastá z požiadaviek evanjelizácie. Univerzitné pastoračné centrá (UPC) duchovne spravujú takmer dve desiatky univerzitných kňazov. Centrá sú tak službou tým, ktorí na univerzitách študujú i pracujú. Mnohí z nich sa v centrách začnú angažovať.
Uniká nám podstata vzdelania
Andrea Predajňová 28.09.2022

Uniká nám podstata vzdelania

Katolícka cirkev bola od konca antiky nositeľkou vzdelania. Na univerzitách sa hľadala pravda o Bohu a človeku. Ako sa kedysi vzdelávalo a čo pretrvalo do súčasnosti? O vzniku a poslaní univerzít sme sa rozprávali s historikom Marekom Babicom.
Hľadať pravdu a pravdivo žiť
Ján Lauko 28.09.2022

Hľadať pravdu a pravdivo žiť

Na začiatku nového akademického roka sme vysokoškolským pedagógom položili dve otázky. Aké je poslanie univerzít v súčasnosti? V čom sa zmenilo oproti minulosti?
Moderné univerzity
Jozef Masarik 27.09.2022

Moderné univerzity

Základným poslaním univerzít je rozvíjať a šíriť vzdelanosť v spoločnosti prostredníctvom tvorivej pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti. Poslaním univerzít je aj rozvoj vedy a kultúry.
Editoriál 39/2022
Milada Čechová 27.09.2022

Editoriál 39/2022

Diplom z univerzity mám odložený ako raritu. Získala som ho ešte za komunizmu a ako študijný odbor je na ňom uvedené: marxisticko-leninská estetika a veda o výtvarnom umení. Rok potom, po prevrate v roku 1989, som ho mohla dať vymeniť. Neurobila som to. Ten diplom je svedok.