Číslo 30/2021

Najnovšie Katolícke noviny približujú, ako sa na návštevu pápeža Františka na Slovensku pripravujú zasvätené osoby. Katolícke noviny v tejto súvislosti oslovili predsedu Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku Václava Hypiusa, CSsR, a provinciálnu predstavenú Congregatio Jesu Agnesu Jenčíkovú, CJ.

Vysvetľujú, prečo sú svätí Joachim a Anna vzormi aj pre súčasných rodičov. Význam mien Joachim – „Pán pozdvihne“ a Anna – „milosť, láska, modlitba“ naznačuje ich vzťah k Pánu Bohu. Za svoju oddanosť Pánovi boli odmenení dieťaťom Miriam – Bohu milou Máriou, ktorá sa stala Matkou Božieho Syna. 

Predstavujú farnosť Liptovský Ján. Okrem toho, že pri návšteve Liptova pookrejete na tele, vo farnosti Liptovský Ján si môžete vychutnať aj duchovný pôžitok. Nájdete tam skutočnú vzácnosť, ktorou je farský Kostol sv. Jána Krstiteľa. Hoci sa jeho nový „šat“ ešte stále dotvára, i teraz už možno citlivo vnímať spiritualitu našich predkov, ktorí tam žili.

Rozprávajú sa s misionárom Diela Ježiša Veľkňaza Pavlom Benedictom Liptákom, OJSS, ktorý má na starosti archív biskupa Pavla Máriu Hnilicu, SJ, v Kláštore Božieho milosrdenstva v Nových Hradoch. Tento rok sme si pripomenuli sto rokov od narodenia biskupa Pavla Máriu Hnilicu.

Spomínajú na apoštolskú cestu Jána Pavla II. v roku 1998 na Kube. Už len oznámenie, že pápež priletí na Kubu, spôsobilo vtedy obrovskú senzáciu. No rovnako zaujímavou otázkou bolo, ako sa niečo také mohlo Vatikánu a pápežovi podariť. Veď Kuba bola desaťročia uzavretá západnému svetu a USA na ňu od roku 1961 uvalili embargo.

V rubrike Misie prinášajú dva príbehy z pera slovenského misionára Vlastimila Chovanca, ktorý pôsobí v Rwande, kde sa v Centre sv. Antona v Nyanze venuje opusteným deťom a deťom ulice. „Život s deťmi ma zo dňa na deň čoraz viac presviedča, že ich myšlienky a nápady nemajú hranice. Detská fantázia je jednoducho nekonečná. Dokáže poriadne zaskočiť. Raz je pre svoju hĺbku dôvodom na serióznu sebareflexiu, inokedy nesmierne rozosmeje,“ vysvetľuje páter Vlastimil Chovanec.

V seriáli Letné túry do rodičovskej literatúry si môžete prečítať úryvok z knihy Jany Bašnákovej, Evy Vavrákovej a Jany Zemandl Psychológia pre milujúcich rodičov. 1. rok s bábätkom.

Katolícke noviny uverejňujú ďalšie otázky, úlohy a kupóny k letným súťažiam: Leto so svätým JozefomRodinné leto.