Číslo 41/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, ako môže spoločná modlitba posvätného ruženca pomáhať pri upevňovaní medzigeneračných vzťahov. Pápež František nás nedávno vyzval, aby sme nezabúdali na svoje korene, čo v preklade znamená, že si treba vážiť tých, ktorí nás generačne predchádzajú a Božím rozhodnutím nám odovzdali život i vieru. Môžeme to urobiť aj viacgeneračnou spoločnou modlitbou posvätného ruženca.

Rozprávajú sa s pátrom Pavlom Benedictom Liptákom o celoživotnej mariánskej úcte biskupa Pavla Máriu Hnilicu. Katolícke noviny si osobnosť biskupa Hnilicu pripomínajú pri príležitosti 15. výročia jeho smrti. Pohrebnú svätú omšu 18. októbra 2006 v trnavskej katedrále celebroval kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorý svoju homíliu zakončil nezabudnuteľnými slovami: „Otec biskup Pavol, oroduj aj ty za nás!“

Predstavujú príbeh rodiny Turčekovcov z Partizánskeho, ktorí sa v Bratislave stretli s pápežom Františkom. Medzi sebou máme viaceré rodiny, kde zdravotný problém prijali ako Božiu výzvu - byť tu a teraz pre dieťa znamená byť k dispozícii Ježišovým rukám. Vedia to aj manželia Katarína a Ján Turčekovci, ktorí sa s Katolíckymi novinami podelili i o to, čo zostalo v ich srdciach po stretnutí so Svätým Otcom.

Katolícke noviny prinášajú aj rozhovor so športovým redaktorom Samuelom Brečkom o jeho práci, viere, ale i o tom, čo je na služobných cestách najťažšie. Pri cyklistických pretekoch Tour de France či Svetovom pohári v lyžovaní si na televíznych obrazovkách môžeme okrem našich športovcov všimnúť i mladého redaktora RTVS Samuela Brečku, ktorý ich úspechy dokumentuje priamo z centra diania.

Približujú celosvetovú aktivitu s názvom Milión detí sa modlí ruženec. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi opäť všetkých 18. októbra pozýva pripojiť sa k celosvetovej modlitebnej iniciatíve Milión detí sa modlí ruženec. Modliť sa budú deti z desiatok krajín v desiatkach jazykov. Prostredníctvom modlitby posvätného ruženca sa spoja deti naprieč všetkými kontinentmi sveta.

Informujú o tom, ako sa možno zapojiť do pôstnej a modlitbovej reťaze za kňazov. „Celý život nám slúžili a dnes je rad na nás, aby sme ich potešili a povzbudili,“ hovorí Samuel Brečka o jednom z dôvodov, prečo sa modliť za kňazov. Katolícke noviny sa s ním porozprávali o 40-dňovej pôstnej a modlitbovej reťazi i o tom, ako túto aktivitu vnímajú samotní kňazi či rehoľníci.

Uverejňujú poslednú - štvrtú časť apoštolského listu pápeža Františka s názvom Candor lucis aeternae, ktorý napísal pri príležitosti sedemstého výročia smrti talianskeho básnika Danteho Alighieriho, autora Božskej komédie.

V seriáli Jesenné literárne itinerárium si môžete prečítať úryvok z článku Radúza Magurina Na kriváni.