Mária Bilá 26.04.2019

Svadba alebo pohreb, to je otázka

Židovský kontext, no univerzálna téma. Slovenská premiéra, no vo svete má za sebou desiatky úspešných projekcií. Komédia - no taká, ktorá rozplače od žiaľu. SND 29. a 30. marca uviedlo dielo izraelského dramatika Chanocha Levina Pohreb alebo svadba – čo skôr? Obísť by ju mali fanúšikovia explicitných posolstiev, prvoplánového humoru a tí, ktorí chcú hľadieť na svet cez čierno-biele dioptrie. 
Svadba alebo pohreb, to je otázka
Mária Bilá 24.04.2019

Keď baroková hudba chytá za srdce

Uvedomujú si a v rozhovore niekoľkokrát zdôraznia služobný aspekt svojej hudby. Františkánska schóla Bratislava je unikátne hudobné teleso, ktoré spája bratov františkánov i profesionálnych hudobníkov; spája však aj súčasnosť a minulosť, pretože ich repertoár tvorí z veľkej časti najmä františkánska hudba z 18. storočia. 
Keď baroková hudba chytá za srdce
Pavol Rankov 23.04.2019

Literárny dúšok: Legenda o jazyku

Doktor Šindelář vstúpil do miestnosti so starou knihou pod pazuchou. Dôležito ju položil na stôl a potom si študentov prvého ročníka skúmavo premeral. Hneď nato vystrúhal strojený široký úsmev, ktorý Tomáš už stihol znenávidieť, a spustil...
Literárny dúšok: Legenda o jazyku
Ľubomír Kaľavský 19.04.2019

Tatranská kalvária ponúka netradičnú sebareflexiu

Modlitba krížovej cesty patrí do skupiny kajúcich pobožností, ktoré sa intenzívnejšie konajú v Pôstnom období. Virtuálne nasledovanie Krista na jeho bolestnej ceste nám umožňuje dôslednejšie pochopiť vykupiteľské dielo a pripraviť sa na jeho veľkonočné vyvrcholenie. Podstatnou zložkou pobožnosti je uplatnenie pohybu a meditácie. Postupnú dejovú a spirituálnu niť nám pomáhajú udržať numerické a obrazové zastavenia.
Tatranská kalvária ponúka netradičnú sebareflexiu
Mária Bilá 19.04.2019

Som Kristus. Ježiš Kristus

Už dvetisíc rokov mení dejiny. A posledné storočie aj tie filmové. Ježiš Nazaretský je hrdinom mnohých slávnych kinematografických diel; konzervatívnych aj kontroverzných, kratších aj dlhších, inovatívnych i schematických. Prinášame prehľad najznámejších z nich. 
Som Kristus. Ježiš Kristus