Anna Stankayová 01.12.2021

Svätý Jozef je v umení mužom mnohých tvárí

„Postava svätého Jozefa v hierarchii Svätej rodiny je najviac v úzadí, či už ide o biblickú teológiu, spiritualitu alebo akúkoľvek teologickú disciplínu a, samozrejme, kresťanské umenie,“ hovorí kňaz Ján Majerník. Ku koncu Roka sv. Jozefa sme sa s ním preto pozreli na niektoré diela zobrazujúce Ježišovho pestúna.
Svätý Jozef je v umení mužom mnohých tvárí
Peter Slovák 01.12.2021

Bol pre mňa veľkým darom

Akokoľvek by sa človek usiloval, je veľmi ťažké porozumieť životnej situácii, ktorá obráti jeho život naruby. Najčastejšie v prípade choroby či smrti blízkej osoby. Ako tieto okolnosti pri náhlej strate manžela prežívala MONIKA JEDLIČKOVÁ (36), priblížime čitateľom Katolíckych novín v podobe jej autentickej výpovede.
Bol pre mňa veľkým darom
Patrik Páterek 01.12.2021

Ako viesť modernú výučbu náboženstva

Po novembri 1989 sa zdalo, že výučbe náboženskej výchovy na slovenských školách nebude nič prekážať, aby sa tento predmet opäť navrátil do rozvrhov škôl ako povinne voliteľný. Po rokoch budovania katolíckeho školstva na Slovensku dnes vnímame, že mnohí katechéti a učitelia náboženskej výchovy odchádzajú do dôchodku a mladí o tento odbor na pedagogických fakultách záujem nemajú. Tí však, ktorí si toto náročné povolanie a poslanie zároveň vybrali, musia adaptovať svoje výchovno-vzdelávacie spôsoby do modernej pedagogiky tohto desaťročia.
Ako viesť modernú výučbu náboženstva
Peter Slovák 01.12.2021

Nádejou je, že existuje východisko

Lívia Johanová (36), psychologička pôsobiaca v Rodinnom centre mamy Margity v Bratislave-Trnávke, sa venuje konzultačnej činnosti v oblasti manželských a rodinných problémov. Priblížila nám, ako sa pozerať na život človeka po traumatizujúcej udalosti.

Nádejou je, že existuje východisko
Ján Lauko 30.11.2021

Pomáha im materiálna pomoc i ľudskosť

Päť mesiacov po tornáde na Morave sa miestni pomaly stavajú na vlastné nohy. Mnohým sa podarilo obnoviť svoje domovy, no tí, čo o ne prišli úplne, ešte stále nemajú vlastnú strechu nad hlavou. Farár v Moravskej Novej Vsi MARIÁN KALINA (45) v rozhovore pre Katolícke noviny hovorí, že v tejto situácii ľuďom okrem materiálnej štedrosti pomáha aj to, že ich má kto potešiť.
Pomáha im materiálna pomoc i ľudskosť