Lenka Vatrtová 03.04.2021

Sestry ručne maľujú veľkonočný riad

Mohlo by sa zdať, že život kontemplatívnych rádov pandémia koronavírusu veľmi nezmenila. Modlitba, rozjímanie, adorácia. Interakcia s okolitým svetom je minimálna. Betlehemské sestry zo Spojených štátov amerických však uplynulú zimu využili na tvorenie unikátnej veľkonočnej kolekcie riadu a ozdôb.
Sestry ručne maľujú veľkonočný riad
Anna Stankayová 02.04.2021

Kríž je symbol nádeje

Najdôležitejším momentom Kristovho pôsobenia je pre kresťanov jeho zmŕtvychvstanie. Prečo ho teda najčastejšie zobrazujeme ako potupeného na kríži a nie ako osláveného? Vysvetľuje dogmatický teológ a rektor Univerzitného pastoračného centra v Nitre Ľubomír Hlad.
Kríž je symbol nádeje
Marek Babic 02.04.2021

Ukrižovanie bol najpotupnejší spôsob smrti

Smrť na kríži bola natoľko potupnou formou trestu, že v starovekom Ríme takto nepopravovali ani odsúdených z radov vlastných občanov. Táto metóda mučenia, ktorým si prešiel Kristus, zahŕňala prvky najbrutálnejšieho týrania.
Ukrižovanie bol najpotupnejší spôsob smrti
Anna Stankayová 01.04.2021

Ježiš dal Veľkej noci nový rozmer

Veľká noc je pre kresťanov najdôležitejším sviatkom. Čo o jej slávení vieme pred ukrižovaním a zmŕtvychvstaním Ježiša? O židovskom Pesachu, kresťanskej Pasche a tiež o rozdiele medzi baránkovou a Ježišovou krvou porozprával odborník na biblistiku a člen Pápežskej biblickej komisie Blažej Štrba (50).
Ježiš dal Veľkej noci nový rozmer
Lenka Vatrtová 01.04.2021

Pašiové hry inscenujú pod holým nebom

Pašiové hry sa stali tradičnou súčasťou Veľkonočného obdobia. Väčšinou sa hrajú v kostoloch či na námestiach a zapájajú sa do nich miestni amatérski herci. Len čosi vyše hodiny od slovenských hraníc sa v rakúskom Burgenlande pašiové hry odohrávajú v starom kameňolome pod holým nebom. A je to naozaj zážitok.
Pašiové hry inscenujú pod holým nebom