Pavol Rankov 23.04.2019

Literárny dúšok: Legenda o jazyku

Doktor Šindelář vstúpil do miestnosti so starou knihou pod pazuchou. Dôležito ju položil na stôl a potom si študentov prvého ročníka skúmavo premeral. Hneď nato vystrúhal strojený široký úsmev, ktorý Tomáš už stihol znenávidieť, a spustil...
Literárny dúšok: Legenda o jazyku
Ľubomír Kaľavský 19.04.2019

Tatranská kalvária ponúka netradičnú sebareflexiu

Modlitba krížovej cesty patrí do skupiny kajúcich pobožností, ktoré sa intenzívnejšie konajú v Pôstnom období. Virtuálne nasledovanie Krista na jeho bolestnej ceste nám umožňuje dôslednejšie pochopiť vykupiteľské dielo a pripraviť sa na jeho veľkonočné vyvrcholenie. Podstatnou zložkou pobožnosti je uplatnenie pohybu a meditácie. Postupnú dejovú a spirituálnu niť nám pomáhajú udržať numerické a obrazové zastavenia.
Tatranská kalvária ponúka netradičnú sebareflexiu
19.04.2019

Som Kristus. Ježiš Kristus

Už dvetisíc rokov mení dejiny. A posledné storočie aj tie filmové. Ježiš Nazaretský je hrdinom mnohých slávnych kinematografických diel; konzervatívnych aj kontroverzných, kratších aj dlhších, inovatívnych i schematických. Prinášame prehľad najznámejších z nich. 
Som Kristus. Ježiš Kristus
13.04.2019

Ján Hollý prežil literárnu i ľudskú drámu

Ako prvý uviedol do slovenskej literatúry žánre epos, óda či elégia. Jeho Svatopluka si pri výstupe na Devín recitovali mladí romantici. O Jánovi Hollom, ktorého 170. výročie úmrtia si pripomíname 14. apríla, nám viac povedal odborník na dejiny slovenskej literatúry 19. storočia Miloslav Vojtech. 
 
Ján Hollý prežil literárnu i ľudskú drámu
13.04.2019

Dotrpieť s Kristom

Často od úvah pri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty závisí, či nás osloví, zasiahne, zmení. Krížová cesta. Pokoncilová (Spolok svätého Vojtecha, 2019) od Ľubomíra Gregu takýto potenciál má. 
Dotrpieť s Kristom