Marek Šmid 04.01.2022

O pozdravoch pokoja

Najznámejší pozdrav židovskej a biblickej kultúry je šalom – pokoj. Pokoj... medzi mnou a tebou, mnou a ním, tebou a ním, pokoj medzi nami a  Bohom. Tichý a pevný pokoj v srdci.
O pozdravoch pokoja
Marek Šmid 14.12.2021

Vďaka, že máme v čomsi oporu

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza novela Trestného zákona, o ktorej sa dosť diskutuje. Návrh nového ustanovenia Trestného zákona rieši výrobu a šírenie nepravdivých informácií.
Vďaka, že máme v čomsi oporu
Ľudovít Malík 07.12.2021

Dajme si pozor

Pred mesiacom ma zaujala prednáška holandského kardinála Willema Eijka. Kardinál v nej rozoberá otázku etickosti vakcín proti covidu a povinného očkovania. V skratke, kardinál uviedol a odôvodnil, prečo je očkovanie vakcínami proti koronavírusu morálne dobré, aj keď nezastáva názor, že by malo byť povinné. Z dlhej prednášky ma ale zaujala ešte jedna pasáž, ktorá sa venovala antivaxerskému hnutiu.
Dajme si pozor
Juraj Tóth 30.11.2021

Čas na odvrátenie katastrof

Na konci novembra sonda DART odštartovala na misiu k asteroidu Didymos, ku ktorému má doraziť budúci rok a následne naraziť do jeho mesiačika. Tým vyskúšame, či dokážeme zmeniť jeho dráhu. Je to prvý takýto test planetárnej obrany pred prípadnými budúcimi kolíziami asteroidov so Zemou. Ak by sa so Zemou v budúcnosti zrazil asteroid veľký 300 metrov, spôsobil by katastrofu kontinentálnych rozmerov.
Čas na odvrátenie katastrof
Jozef Kozák 23.11.2021

Zodvihni zrak

Po dlhom čase som si zapol televízne správy. Bolo to už v závere, keď zvyknú dávať S Tribulom po horách. S reportérom Jánom sa v ten deň vybral na potulky v Malej Fatre na Veľký Rozsutec vedec Pavol Čekan. Ten si získal moju pozornosť zvlášť po tom, čo sa priznal nielen k tomu, že je srdcom východniar, ale aj aké bohatstvo má a čerpá zo svojej rodiny.
Zodvihni zrak