Ivan Šulík 21.11.2023

O neláske na novéne

Jubilejná 80. trnavská novéna mala nádhernú tému – Všetko prináleží láske. Práve o nej v prvý deň v homílii hovoril apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Citoval sv. Františka Saleského, podľa ktorého „v Cirkvi všetko patrí láske, žije v láske, koná sa z lásky a pochádza z lásky“. Nuncius však upozornil, že „veľkou prekážkou kresťanskej lásky sú predsudky, uzavretosť do seba, rigidnosť, ktorá nás zaslepuje“.
O neláske na novéne
František Kavecký 14.11.2023

(Ne)viditeľná chudoba

Téma pomoci núdznym ma rýchlo zviedla k úvahe o tom, ako pomôcť ľuďom na okraji spoločnosti. A že je fajn podeliť sa podľa vzoru svätého Martina o plášť so žobrákom a dbať na dôstojnosť človeka bez domova.

(Ne)viditeľná chudoba
Martina Grochálová 07.11.2023

Krátka pamäť

Už sme zjavne zabudli, čo je skutočný nedostatok, a hoci máme dosť, stále túžime po niečom viac. Naše srdce sa naplnilo nenásytnosťou a závisťou. Už si nepamätáme, že pred pár rokmi sme sa dokázali tešiť z maličkostí a z vecí, na ktoré sme si dlho poctivo šetrili.
Krátka pamäť
Jozef Kozák 31.10.2023

Nezmeň sa

Jordan B. Peterson, profesor psychológie a svetový rečník, napísal: „Nato, aby ste sa zmenili, musí časť z vás zahynúť.“ Pravdivosť tohto výroku sme si už vo svojom živote potvrdili asi všetci. Aj v prípade pozitívnej či negatívnej premeny. Kým pri prvej išlo o chcené „zahynutie“, pri druhej sme to možno z ľahostajnosti či pre „iný cieľ“ radšej prehliadli. Tak či onak – v oboch prípadoch v nás čosi zahynulo.
Nezmeň sa
Martin Kramara 24.10.2023

To podstatné pre spravodlivosť

Čo môžeme urobiť, aby bolo na svete viac spravodlivosti? Je nespočet spôsobov, ako sa angažovať. Fandím každému, kto v malej či veľkej konkrétnej oblasti nášho sveta urobí, čo je v jeho silách, aby tam vniesol viac spravodlivosti.
To podstatné pre spravodlivosť