Juraj Tóth 19.10.2021

Nobelova cena, nechceme viac?

Minulý týždeň sme na Slovensku privítali vzácneho hosťa, 81-ročného profesora Kipa Thorna, laureáta Nobelovej ceny za fyziku. Cenu dostal v roku 2017 za podiel na objavení gravitačných vĺn, ktoré pred viac ako sto rokmi predpovedal Einstein. Neveril, že by sa mohli niekedy aj dokázať. Ich meranie je mimoriadne náročná vec. Ale po dlhoročnom úsilí sa to nakoniec podarilo. V roku 2015 sa pozorovali gravitačné vlny zo vzdialeného splynutia dvoch čiernych dier.

Nobelova cena, nechceme viac?
Marek Šmid 12.10.2021

Humor a kompas

Pápež František nás akosi vyprovokoval svojím humorom k životu. Aj nearchaickými slovami, aké používa. Keď na audiencii povie, že sa modlí, aby sa Cirkev nestala muzeálnou inštitúciou. Alebo že sloboda je pre nás neustálou výzvou. Je taký reálny vo svete polarizovanom na extrémy progresu a extrémy obrany proti nemu. Nechcem politizovať, a tak si radšej dovolím v tejto súvislosti trocha humoru.
Humor a kompas
Ľudovít Malík 05.10.2021

Aj starobylé môže byť nové

Nedávno som absolvoval zaujímavý rozhovor s jedným z dominikánskych pátrov, ktorí si tento rok pripomínajú 800 rokov od narodenia sv. Dominika pre nebo. A musím povedať, že bol pre mňa v mnohých ohľadoch objavný.
Aj starobylé môže byť nové
Jozef Kozák 28.09.2021

A čo ďalej?

A čo ďalej? Pýtajú sa mnohí, ktorí pozorne sledovali návštevu pápeža Františka na Slovensku a nechcú, aby tieto dni a jeho slová ostali iba peknou spomienkou. Chcelo by to vraj viac. Ale čoho viac? A od koho viac?
A čo ďalej?
Martin Kramara 21.09.2021

Vyznanie a povzbudenie viery

V Košiciach na Štadióne Lokomotíva bola chvíľa na oddych. Sadol som si na tribúnu a pozeral, ako sa štadión plní. Od únavy som zadriemal. Zobudila ma čínska novinárka, ktorá na tribúne podo mnou robila rozhovor s dobrovoľníkom.
Vyznanie a povzbudenie viery