Zuzana Artimová 22.05.2021

Už je s Dantem v raji

Stretla som v živote množstvo ľudí – slávnych, známych, osobnosti, celebrity. Stretnutie s majstrom Viliamom Turčánym však bolo osobité. Spoznala som niekoho, o koho existencii som vedela z učebníc. Fakt, že je to legenda slovenskej prekladovej tvorby, bol druhoradý. V prvom rade bol Vilko – ako sme ho v redakcii familiárne volali – človek. Obyčajný, normálny, slušný a najmä dobrotlivý človek. A ešte: bol hlboko veriaci.
Už je s Dantem v raji
Pavla Lazárková Trizuljaková 15.05.2021

Vertikála v myslení a diele Alexandra Trizuljaka

Životné a umelecké cesty sochára Alexandra Trizuljaka (15. máj 1921 – 15. október 1990) boli poznačené dobou, v ktorej žil, formované osobnosťami z prostredia katolíckej inteligencie i zo sveta umenia. Vnútornou hybnou silou mu však bola láska: k rodine, životu, spoločnosti, práci, vlasti a predovšetkým k Bohu.
Vertikála v myslení a diele Alexandra Trizuljaka
Zuzana Artimová 08.05.2021

Sme vďační Otcovi, že sme mali takého taťa

Dvadsiateho druhého januára sme si pripomenuli sto rokov od narodenia akademického maliara Ladislava Záborského. Pohovorilo a popísalo sa o ňom mnoho, Katolícke noviny vám na tomto mieste ponúkajú niekoľko autentických spomienok jeho syna Vladimíra a dcér Terézie a Márie. O svoju vzácnu osobnú spomienku na ťažké 50. roky, keď sa Ladislav Záborský ocitol vo väzení, sa podelila jeho švagriná Oľga Čechová.
Sme vďační Otcovi, že sme mali takého taťa
Zuzana Artimová 01.05.2021

Nazrite do zákulisia Vatikánu prostredníctvom fotografií

Úžasná a úchvatná, neopakovateľná a jedinečná; kniha, ktorú stojí za to aspoň prelistovať. Pritom slovo aspoň je tu úplne neadekvátne, keďže vyše tristostranová publikácia prináša čitateľovi – nielen veriacemu, ale i neveriacemu – vzácnu fotografickú exkurziu do Vatikánu. Hovoríme o knihe s názvom Fotografie zo zákulisia Vatikánu (Ikar, Bratislava 2020).
Nazrite do zákulisia Vatikánu prostredníctvom fotografií
Zuzana Artimová 01.05.2021

Láskavým humorom spája celé generácie

Po ceste kráča muž a vedľa neho drobčí malý chlapec. Práve boli na výsluchu na ŠtB. Na chlapčeka to zapôsobilo až tak, že si zapamätal zopár českých slov. Určite viete, že sme práve opísali jednu zo scén z filmu Kolja. Postavu Kolju stvárnil Andrej Chalimon a jeho „otca“ Františka Louku stelesnila legenda českého filmu Zdeněk Svěrák, ktorý sa 28. marca dožil 85 rokov. Patrí sa aspoň v krátkosti si ho pripomenúť.
Láskavým humorom spája celé generácie