Ľudovít Malík 10.09.2021

František je ľudský v najkrajšom zmysle slova

Jedným z kňazov a novinárov, ktorý mal možnosť rozprávať sa so Svätým Otcom Františkom viackrát a dlho, je taliansky kňaz Marco Pozza. Na Slovensku je známy ako autor štyroch kníh rozhovorov s pápežom, ktoré vydal Spolok svätého Vojtecha. V súvislosti s pápežovou návštevou Slovenska sme s ním urobili krátky rozhovor.
František je ľudský v najkrajšom zmysle slova
Ľubomír Kaľavský 28.08.2021

Keď nám fresky odhalia svoje tajomstvá

Posledné dni prázdnin sú výzvou navštíviť zaujímavé miesta. Na Slovensku ich máme skutočne dosť. Na týchto našich výletoch či púťach môžeme obdivovať aj úžasné fresky. Technika nanášania farieb do vlhkej omietky – freska – bola známa už v staroveku. Používali ju v Grécku, Taliansku, Číne či Indii. Do prostredia kresťanskej sakrálnej architektúry, respektíve sakrálneho umenia, sa dostala až koncom 13. storočia.
Keď nám fresky odhalia svoje tajomstvá
Zuzana Artimová 28.08.2021

Na stenu namaľoval pápeža

Mauro Pallotta (* 1972, Rím), ktorý pôsobí pod umeleckým menom Maupal, patrí k výrazným predstaviteľom súčasného moderného výtvarného umenia. Dokazuje to aj svojou „pouličnou“ tvorbou.
Na stenu namaľoval pápeža
Andrea Eliášová 28.08.2021

Lexikón osobností, aký tu chýbal

V Spišskom Podhradí predstavili novú knihu kňaza a cirkevného historika Ľuboslava Hromjáka Významné osobnosti Spišského Podhradia I. Nadviazal ňou na knihu Dejiny Spišského Podhradia vo svetle inštitúcií, ktorej sme sa v KN už venovali. Vydala ju Nadácia Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí.
Lexikón osobností, aký tu chýbal
Terézia Lenczová 21.08.2021

Spoj nás v jedno, Pane

Len Boh môže spojiť, čo bolo zranené a rozdelené neláskou a vzájomným nepochopením.
Spoj nás v jedno, Pane