Lenka Vatrtová 04.02.2021

Bedári nie sú striktne čierno-bieli

Máloktoré literárne dielo sa dočkalo toľkých spracovaní ako klasický román z pera francúzskeho spisovateľa Victora Huga Bedári. Existuje vyše stovka televíznych, filmových či divadelných verzií a za film z roku 2012 si dokonca Bedári vyslúžili tri Oscary. Na prelome rokov 2018 a 2019 však televízia BBC odvysielala novú šesťdielnu minisériu Bedári, ktorá sa pred pár týždňami dostala aj na slovenské obrazovky. A naozaj stojí za to.
Bedári nie sú striktne čierno-bieli
Zuzana Artimová 30.01.2021

Fotograf je hľadač pokladov

„Krajinárska fotografia bola dlhým obdobím to, čomu som sa venoval a na čo som sa zameriaval. Mal som už dve autorské výstavy. V posledných rokoch sa venujem i foteniu ľudí, portrétom, svadobnej a rodinnej fotografii, ale fotím aj rôzne rodinné a náboženské slávnosti,“ prezrádza o sebe fotograf Peter Dobrovský, ktorého fotografie v stolovom kalendári SSV vám možno aj teraz spríjemňujú pohľad na váš pracovný stôl.
Fotograf je hľadač pokladov
Michal Považan 30.01.2021

Anton Neuwirth - muž, ktorý počúval

Anton Neuwirth by sa v januári tohto roka dožil sto rokov. Keď uvažujem nad týmto výročím, zamýšľam sa, čím to je, že aj takmer 17 rokov po jeho smrti stretávam ľudí, ktorí o ňom hovoria nielen s úctou, ale aj so zvláštnou nehou.
Anton Neuwirth - muž, ktorý počúval
Sylvia Urdová 23.01.2021

Beethoven bol titan hudby

V roku 2020 slávil hudobný svet 250 rokov od narodenia jednej z najväčších a najžiarivejších osobností v dejinách hudby: Ludwiga van Beethovena (pokrstený bol 17. decembra 1770; zomrel 26. marca 1827), brilantného klavírneho virtuóza a fenomenálneho skladateľa.
Beethoven bol titan hudby
Lenka Vatrtová 16.01.2021

Služobníci vykresľujú mrazivú dilemu

Oceňovaný film Služobníci prináša príbeh z nedávnej minulosti totalitného komunistického režimu a núti diváka zamyslieť sa nad úlohou svedomia v nás. Čiernobiela snímka režiséra Ivana Ostrochovského nám ukazuje, že svet – v akomkoľvek dejinnom období – rozhodne nie je len čierny alebo biely.
Služobníci vykresľujú mrazivú dilemu