Ľubomír Kaľavský 28.08.2021

Keď nám fresky odhalia svoje tajomstvá

Posledné dni prázdnin sú výzvou navštíviť zaujímavé miesta. Na Slovensku ich máme skutočne dosť. Na týchto našich výletoch či púťach môžeme obdivovať aj úžasné fresky. Technika nanášania farieb do vlhkej omietky – freska – bola známa už v staroveku. Používali ju v Grécku, Taliansku, Číne či Indii. Do prostredia kresťanskej sakrálnej architektúry, respektíve sakrálneho umenia, sa dostala až koncom 13. storočia.
Keď nám fresky odhalia svoje tajomstvá
Zuzana Artimová 28.08.2021

Na stenu namaľoval pápeža

Mauro Pallotta (* 1972, Rím), ktorý pôsobí pod umeleckým menom Maupal, patrí k výrazným predstaviteľom súčasného moderného výtvarného umenia. Dokazuje to aj svojou „pouličnou“ tvorbou.
Na stenu namaľoval pápeža
Peter Šuvada 21.08.2021

Gorazdov Močenok priniesol divadelnú jednotu v rôznosti

Od 25. júla do 1. augusta sa uskutočnil XXIX. ročník Celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok. Tohtoročný festival by sme mohli zhodnotiť jeho mottom: Jednota v rôznosti. Duchovná aj kultúrna stránka sa vzájomne dopĺňali a priniesli – či už prostredníctvom prednášok, alebo jednotlivých divadelných predstavení – jednotu v ohlasovaní posolstva a oslavy svätca – rodáka z Gorazdova – sv. Gorazda.
Gorazdov Močenok priniesol divadelnú jednotu v rôznosti
Terézia Lenczová 21.08.2021

Spoj nás v jedno, Pane

Len Boh môže spojiť, čo bolo zranené a rozdelené neláskou a vzájomným nepochopením.
Spoj nás v jedno, Pane
Ján Lauko, Peter Slovák, Lenka Vatrtová 14.08.2021

Na tlmočenie pápeža sa treba skoncentrovať

Pri sledovaní priamych prenosov z Vatikánu alebo z pápežových apoštolských ciest si často ani neuvedomujeme, ako veľmi nám poslucháčom a divákom pomáhajú vnímať a pochopiť jednotlivé slávenia či situácie ľudia, ktorí tlmočia slová Svätého Otca do slovenčiny. Katolícke noviny v tejto súvislosti oslovili kňazov Martina Kramaru a Marka Vaňuša a redaktora Ľudovíta Malíka.
Na tlmočenie pápeža sa treba skoncentrovať