Ľubomír Kaľavský 13.03.2021

V atribútoch sv. Jozefa sa odrážajú jeho čnosti a akčnosť

Atribúty sú symbolické predmety alebo javy, pomocou ktorých dokážeme spoľahlivo identifikovať zobrazené inak anonymné osoby. Vo veľkej miere sa využívajú v ikonografii, najmä pri postavách svätcov, ktorých skutočnú podobu nepoznáme. Jedným z nich je na prvý pohľad tichý a nenápadný, zato pri službe Bohu výrazne akčný svätý Jozef.
V atribútoch sv. Jozefa sa odrážajú jeho čnosti a akčnosť
Tomáš Harbuľák 13.03.2021

Kľaknime na kolená

Farnosť sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach prináša v tomto pôstnom čase publikáciu s azda najaktuálnejším názvom: Kľaknime na kolená. Flectamus genua. Podtitul knihy znie: Zamyslenia ku vstupným modlitbám omšovej liturgie Pôstneho obdobia v nedele a na Veľký piatok.
Kľaknime na kolená
Daniela Ovadová 06.03.2021

Hrdinky románov nachádzajú pravého Boha

Ženské romány plnia pulty kníhkupectiev ako na bežiacom páse. Čitateľky pri nich cestujú na nové miesta, oddýchnu si, neraz sa aj zasnívajú. V príbehoch dokonalých hrdinov však často chýbajú správne vzory.
Hrdinky románov nachádzajú pravého Boha
Zuzana Artimová 06.03.2021

Láska je silnejšia ako zlomoc

Plakala som. Nedalo sa inak. Tri roky po brutálnej dvojnásobnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zaznela pred domom vo Veľkej Mači hlboká neha a veľká múdrosť ukrytá v Sonetoch Williama Shakespeara.
Láska je silnejšia ako zlomoc
Pavol Kall 27.02.2021

Krížová cesta vás zavedie až ku Kaplnke vzkriesenia

Neďaleko Popradu-Kvetnice sa nachádza krížová cesta a Kaplnka vzkriesenia, kde možno nájsť pokoj, ticho i priestor na hlbšie uvažovanie. Autorom návrhov sakrálnych stavieb je architekt Samuel Netočný (35), ktorý pochádza z Popradu a v súčasnosti žije a pracuje v Linzi. Pre KN porozprával aj o tom, ako ho ovplyvnila cesta do Santiaga de Compostela, po ktorej cítil potrebu priniesť kúsok zo silného duchovného zážitku aj ostatným ľuďom.
Krížová cesta vás zavedie až ku Kaplnke vzkriesenia