Lenka Vatrtová 23.12.2020

Slovenský betlehem šíri radostnú zvesť už štvrťstoročie

Slovenský betlehem pozná azda každý z nás – unikátne rezbárske dielo s pohyblivými postavičkami láka domácich i zahraničných návštevníkov. Práve v roku 2020 by sa jeho autor majster Jozef Pekara dožil sto rokov. O histórii i súčasnosti Slovenského betlehema sme sa porozprávali so správcom farnosti Rajecká Lesná Marekom Smatanom (48).
Slovenský betlehem šíri radostnú zvesť už štvrťstoročie
Lenka Vatrtová 19.12.2020

Vianoce s ľuďmi na ulici sú o praktickej láske

Keď na Štedrý večer sedíme pri bohato prestretom stole v rodinnom kruhu, obyčajne nemyslíme na tých, ktorí také šťastie nemajú. Komunita Sant‘ Egidio však nezabúda ani na ľudí, ktorí Vianoce strávia na ulici. O vianočných obedoch pre chudobných a núdznych sme sa porozprávali s Mirkou Čulagovou (23), ktorá stála pri zrode topoľčianskej komunity.
Vianoce s ľuďmi na ulici sú o praktickej láske
Peter Slovák 16.12.2020

Do šúpolia ukrýva kúsok seba

V súčasnosti na Slovensku pôsobí len málo remeselníkov, ktorí vedia vytvoriť pôvabné figúrky a kompozície zo šúpolia. Patrí k nim aj Mária Teplanová (50) z Levíc. Usiluje sa pri živote udržať jedinečné ľudové remeslo šúpoliarstvo. Betlehemy zo šúpolia majú poetický šmrnc.

Do šúpolia ukrýva kúsok seba
Zuzana Artimová 11.12.2020

Prečo môže byť James Bond aj pre nás aktuálnym vzorom

Tento rok malo prísť do kín množstvo filmov. Pre celosvetovú pandémiu koronavírusu sa však ich premiéry už niekoľkokrát posúvali. Vrátane novej bondovky No time to die (Nie je čas zomrieť). James Bond sa však tento rok skloňoval aj v iných súvislostiach – v októbri zomrel jeho prvý filmový predstaviteľ Sean Connery. O fenoméne bondoviek sa Katolícke noviny rozprávali s rímskokatolíckym kňazom Leopoldom Slaninkom, SJ.
Prečo môže byť James Bond aj pre nás aktuálnym vzorom
Jozef Vaško 10.12.2020

Premonštráti oslavujú 900 rokov

Keď sv. Norbert v osamelom údolí v Prémontré na severe Francúzska založil v roku 1120 kláštor, možno si nepomyslel, že bude mať aj dnes stovky nasledovníkov. Jedným z nich je i jasovský opát Ambróz Martin Štrbák, OPraem, ktorý nám o výročí povedal viac.

Premonštráti oslavujú 900 rokov