Lenka Vatrtová 09.02.2021

Od historickej vysviacky prešlo už storočie

História Katolíckej cirkvi na Slovensku nebola po rozpade Rakúsko-Uhorska jednoduchá. O to väčšia bola radosť, keď pápež Benedikt XV. vymenoval prvých troch slovenských biskupov – Karola Kmeťka, Jána Vojtaššáka a Mariána Blahu. O okolnostiach, ktoré predchádzali samotnej slávnosti vysviacky, či dopade tejto udalosti na život Cirkvi sme sa porozprávali s nitrianskym biskupom Viliamom Judákom (63).
Od historickej vysviacky prešlo už storočie
Ján Lauko 03.02.2021

Chcem tráviť viac času medzi ľuďmi než v kancelárii

Novovymenovaný nitriansky pomocný biskup Peter Beňo (48) poskytol Katolíckym novinám rozhovor. Ako farár bol rád s ľuďmi a taký chce zostať aj ako biskup.
Chcem tráviť viac času medzi ľuďmi než v kancelárii
Ján Lauko 02.02.2021

Pacientom prinášame Krista, ktorý je skutočným lekárom tela a duše

Vo farnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho na bratislavských Kramároch pôsobia členovia Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa – redemptoristi, aktuálne traja kňazi a jeden diakon. Okrem klasickej farskej pastorácie vykonávajú na tomto sídlisku duchovnú službu v štyroch nemocniciach: v Nemocnici Ladislava Dérera, Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH), Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), Národnom onkologickom ústave (NOÚ) a v Domove seniorov Archa. V posledných týždňoch chodievajú do nemocníc prevažne za pacientmi s ochorením COVID-19. Jedným z redemptoristov poskytujúcich duchovnú službu je páter František Skonc, CSsR, (33).
Pacientom prinášame Krista, ktorý je skutočným lekárom tela a duše
Peter Slovák 21.01.2021

Premonštrátky sú aktívnou súčasťou hospicového tímu

Premonštrátsky rád si tento rok pripomína 900 rokov od svojho založenia. Patrí k nemu aj jeho ženská vetva, ktorá participuje na duchovnom naplnení odkazu zakladateľa sv. Norberta. Okrem spirituálnych aktivít sa Kongregácia sestier premonštrátok spolupodieľa na realizovaní domácej hospicovej starostlivosti prostredníctvom mobilného hospicu DOTYK ŽIVOTA vo Vrbovom.
Premonštrátky sú aktívnou súčasťou hospicového tímu
Anna Stankayová 19.01.2021

Proroctvá nie sú bežné príbehy

Zoči-voči pandémii sme si už prečítali nejeden článok o španielskej chrípke či rôznych morových ranách. Ale čo tak si v Nedeľu Božieho slova zalistovať v Biblii? Aj ona pozná zápas s prírodnými pohromami a chorobami. Dokáže ich dokonca osvetliť – vďaka prorokom. A zrejme nie tak povrchne ako konšpiračné teórie. Biblických prorokov nám predstavila biblistka Dagmar Kráľová, FMA.

Proroctvá nie sú bežné príbehy