Zuzana Artimová 04.03.2020

Nadýchnime sa múdrosti ľudskej lásky

Pieseň piesní je skvostom Biblie. V hebrejskej pôvodine je nazvaná superlatívom ako najväčšia, najkrajšia, pravá a najdokonalejšia pieseň. Hoci je jedna z najkratších, patrí k múdroslovným knihám, aby ústami milujúcej ženy ospevovala múdrosť ľudskej lásky,“ tvrdí v rozhovore pre Katolícke noviny DAGMAR KRÁĽOVÁ FMA.
Nadýchnime sa múdrosti ľudskej lásky
Anna Stankayová 04.03.2020

Nasýťme sa Božím slovom

V Roku Božieho slova nás cirkevní otcovia povzbudzujú, aby sme sa knihe kníh venovali viac ako inokedy. Obzvlášť v tomto čase telesného pôstu siahnime po Slove, ktoré živí naše srdce. Porozpráva nám o ňom biblista Pavel Vilhan (45). 

Nasýťme sa Božím slovom
Ľudovít Malík 25.02.2020

Ponovembroví biskupi nezačínali na zelenej lúke

Pred tridsiatimi rokmi bol 14. február 1990 pre Katolícku cirkev na Slovensku slávnostným dňom. Pápež Ján Pavol II. vymenoval troch nových slovenských biskupov. Stalo sa tak po desaťročiach uprázdnených biskupských stolcov v Košiciach, Banskej Bystrici a Rožňave. O tejto historickej udalosti sa Katolícke noviny zhovárali s katolíckym kňazom Mariánom Čižmárom.
Ponovembroví biskupi nezačínali na zelenej lúke
Ján Lauko 19.02.2020

Pojem kresťanský politik sa u nás devalvuje

Kresťanský volič to má pred nastávajúcimi parlamentnými voľbami náročné. O jeho hlas sa totiž uchádza hneď niekoľko kandidátov v rozličných politických stranách. Dá sa zorientovať v tom, kto hodnotovú orientáciu voličov iba zneužíva? O používaní a zneužívaní kresťanskej karty v politickom boji sme sa rozprávali s politickým analytikom JÁNOM BARÁNKOM (61).
Pojem kresťanský politik sa u nás devalvuje
Anna Stankayová 19.02.2020

Tvoria mozaiku kultúrnohistorického vývinu v Európe

Už štvrťstoročie skúma vzťahy slovenského jazyka a kultúry s inými slovanskými i neslovanskými jazykmi a kultúrami. Zaujíma sa o cyrilské a latinské pamiatky byzantskej tradície na Slovensku či výskum biblických textov. Prvého marca si Slavistický ústav Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied pripomína 25 rokov svojho vzniku. Porozprávali sme sa s profesorom PETROM ŽEŇUCHOM (48), ktorý v ňom pôsobí od jeho začiatku.
Tvoria mozaiku kultúrnohistorického vývinu v Európe