Anna Stankayová 19.01.2021

Proroctvá nie sú bežné príbehy

Zoči-voči pandémii sme si už prečítali nejeden článok o španielskej chrípke či rôznych morových ranách. Ale čo tak si v Nedeľu Božieho slova zalistovať v Biblii? Aj ona pozná zápas s prírodnými pohromami a chorobami. Dokáže ich dokonca osvetliť – vďaka prorokom. A zrejme nie tak povrchne ako konšpiračné teórie. Biblických prorokov nám predstavila biblistka Dagmar Kráľová, FMA.

Proroctvá nie sú bežné príbehy
Peter Slovák 14.01.2021

Sprostredkovať Boha v každom povolaní a stave

Vojenský rímskokatolícky ordinariát všeobecne duchovnú službu ponúka katolíckym veriacim pôsobiacim v ozbrojených zložkách štátu. Osobitné miesto tu má Finančná správa SR. Pastoračná starostlivosť a duchovná služba medzi colníkmi je pre kňaza skutočne špecifickým spirituálnym priestorom a individuálnou výzvou.

Sprostredkovať Boha v každom povolaní a stave
Anna Stankayová 12.01.2021

Od procesu s biskupmi prešlo 70 rokov

Vykonštruovaný, divadelný, zinscenovaný či monsterproces, ktorý v komunistických krajinách nemal obdobu. Reč je o dopredu pripravenom a päť dní trvajúcom súdnom procese s tromi slovenskými biskupmi – Jánom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a Pavlom Petrom Gojdičom. V týchto dňoch si pripomíname jeho 70. výročie. Udalosti z januára 1951 priblížil historik, profesor Róbert Letz.
Od procesu s biskupmi prešlo 70 rokov
Ján Lauko 31.12.2020

Čo vieme o svätom Silvestrovi

V posledný deň roka si v liturgickom kalendári pripomíname pápeža, ktorý ako mladý kňaz zažil prenasledovanie kresťanov, no neskôr tiež rozkvet Cirkvi. O jeho živote sme sa porozprávali s kňazom a cirkevným historikom Gabrielom Brendzom (57).

Čo vieme o svätom Silvestrovi
Ján Lauko 30.12.2020

Ikona je evanjelium v obrazoch

„Ikonopisci nevnímajú svoje dielo ako sebavyjadrenie, ale ako odhalenie duchovného predobrazu, ktorý bol na doske ikony neviditeľne prítomný už pred začatím práce,“ vysvetľuje v rozhovore pre Katolícke noviny Mária Buláková (29) z Pápežských misijných diel, ktorá sa sama venuje písaniu ikon.

Ikona je evanjelium v obrazoch