Ján Lauko 25.06.2021

Očkovaním napĺňame piate Božie prikázanie

„Je našou morálnou povinnosťou chrániť zdravie iných a svoje v kontexte piateho Božieho prikázania,“ hovorí expert Svetovej zdravotníckej organizácie a člen konzília odborníkov, profesor a lekár Jozef Šuvada (40), s ktorým sme sa rozprávali o téme očkovania a možných dopadov nízkej miery zaočkovanosti.
Očkovaním napĺňame piate Božie prikázanie
Peter Slovák 24.06.2021

Život Vendelína Javorku mal punc duchovnej odvahy

Rímskokatolícky kňaz, jezuita a slovenský misionár Vendelín Javorka (1882 – 1966) bol horlivým a láskavým apoštolom. Miloval Cirkev na Západe i Východe a usiloval sa osobnou účasťou prispieť k jej zjednoteniu. Najmä však spolu s väzňami, mučenými v pracovných táboroch, vydal svedectvo viery.
Život Vendelína Javorku mal punc duchovnej odvahy
Peter Slovák 18.06.2021

Aj v pesimizme hľadal optimizmus a išiel ďalej

Človek je Božím dielom. V niektorých momentoch sa zamýšľame, akú silu nám daroval Stvoriteľ, aby sme prekonali všetky ťažkosti života. Neurológ Viktor Frankl naznačil, že zúfalstvo a beznádej plodia iba to utrpenie, ktoré sa javí bez zmyslu. Viera v Boha je rozhodujúca. Svojím životným príbehom nám to potvrdil Levko Dohovič (85).
Aj v pesimizme hľadal optimizmus a išiel ďalej
Ján Lauko 17.06.2021

Do tímu reprezentácie patrí aj fanúšik

Po ročnom odklade sa 11. júna začali majstrovstvá Európy vo futbale. Druhýkrát po sebe má na nich zastúpenie aj Slovensko. Pred začiatkom turnaja sme sa preto rozprávali s reprezentačným trénerom Štefanom Tarkovičom (48) o tom, ako vidí šance svojich zverencov, no priblížil i niečo z trénerského chlebíčka a svojho rodinného zázemia.
Do tímu reprezentácie patrí aj fanúšik
Peter Slovák 07.06.2021

Kňaz by mal Ježiša poznať osobne

Hoci aktuálne Miroslav Hafera pôsobí vo farskej pastorácii, predtým sa ako špirituál štyri roky podieľal na duchovnej formácii budúcich kňazov v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre. Zhovárali sme sa s ním, ako vníma podstatu individuálnej spirituality kňaza i prípravu na túto autentickú službu.
Kňaz by mal Ježiša poznať osobne