Štefan Vícen 30.12.2020

Už štyridsať rokov sú spolupatrónmi Európy

Pre väčšinu ľudí bol 31. december 1980 dňom, keď sa lúčili so starým rokom a chystali sa privítať nový. Možno si vtedy len málokto v Európe uvedomil, nehovoriac o východnej, ktorá bola uzatvorená takzvanou železnou oponou, aký to je v skutočnosti významný deň.

Už štyridsať rokov sú spolupatrónmi Európy
Viliam Judák 23.12.2020

Zápas o podstatu Vianoc trvá, no nemusí to platiť stále

Slávime ich napriek všetkému aj v tomto roku – Bohu vďaka. Ba musíme sláviť Vianoce. Veď ich slávime od začiatku tretieho storočia a patria k podstate kresťanstva. I keď pápež Benedikt XVI. približuje genézu slávenia tajomstva takto: „Tento sviatok Cirkvi nevzišiel spočiatku z pohľadu na narodenie Krista, ale z viery v jeho zmŕtvychvstanie. A tak prasviatkom kresťanstva nie sú Vianoce, ale Veľká noc. Lebo vskutku až zmŕtvychvstanie dalo základ kresťanskej viere a Cirkvi.“  
Zápas o podstatu Vianoc trvá, no nemusí to platiť stále
Anton Adam 21.12.2020

Nech vianočné motívy nie sú gýčom emócií

Vianoce, ktoré sú dnes pre nás samozrejmosťou, vyjadrujú skutočnosť očakávania odvtedy, ako sa zatvorili brány raja. Celé generácie sa narodili a zomreli v tejto túžbe, ktorú v plnosti vyjadrujú slová piesne Rorate caeli. Až prišla plnosť času, v nenápadnom, malom mestečku Betleheme zažiarilo svetlo. Svetlo, ktoré vo tmách svieti. Je to Kristus – svetlo sveta, ktoré vstupuje do nášho života, aby nás ožiarilo pravdou a láskou. V tom nachádzajme pravú inšpiráciu prežiť sviatky Pánovho narodenia v plnosti kresťanského povolania.
Nech vianočné motívy nie sú gýčom emócií
Jozef Marhefka 13.12.2020

Dogmou o Nepoškvrnenom počatí sa dotýkame Boha

Aj hlboko veriaci ľudia si pomýlia slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie so slávnosťou Zvestovania Pána. Možno k tomu prispieva aj skutočnosť, že 8. decembra podobne ako 25. marca počúvame v evanjeliu správu o tom, ako archanjel Gabriel zvestuje počatie Božieho Syna.
Dogmou o Nepoškvrnenom počatí sa dotýkame Boha
Jozef Jančovič 06.12.2020

Múdrosť a nádej do budúcich sychravých i slnečných dní

Po ukončenom Roku Božieho slova chceme Sväté písmo i naďalej používať ako spoľahlivý návod na život. V ňom síce nenájdeme hotové postupy, ale zdroje a podnety na efektívne konanie a autentické postoje. Vašu pozornosť chcem dnes pritiahnuť na múdrosť a nádej, dve čnosti stvárňované Božím slovom, ktoré môžu zmysluplne dotvárať neľahkú budúcnosť pred nami.
Múdrosť a nádej do budúcich sychravých i slnečných dní