Ľubomír Grega 17.11.2023

Kto dá, tomu sa pridá

Pravdepodobne už mnohí z nás zachytili známu televíznu šou hľadajúcu výnimočné talenty, v ktorej sa účinkujúci snažia zaujať nezvyčajným výkonom.
Našťastie, Boh od nás neočakáva tieto mimoriadne, až nadľudské výkony, ktoré by ho mali uviesť do úžasu, prípadne dojať k slzám, aby nám nakoniec blahosklonne dovolil postúpiť do ďalšieho kola.

Kto dá, tomu sa pridá
Ľubomír Grega 10.11.2023

Pozná ma?

Iba jednej vety sa dotknem z podobenstva o múdrych a nerozumných pannách alebo o múdrom a nerozumnom spôsobe života: „Veru, hovorím vám: Nepoznám vás.“ Na prvé počutie to neznie až tak hrozne, kým si za ženícha nedosadíme Boha a za nerozumnú pannu seba. Teraz má táto veta iný zvuk.

Pozná ma?
Ľubomír Grega 04.11.2023

Pravé a falošné

Pred nejakým časom som si všimol vedľa zaparkovaného auta sedieť na zemi vrabca, ktorý mal krídla spustené k zemi a rýchlo dýchal. Vyzeralo to, akoby ho niekto naháňal. Pozeral som sa navôkol, či nenájdem vinníka, no vtom mi sám ukázal, z čoho je unavený.
Pravé a falošné
Ľubomír Grega 27.10.2023

Prvé aj druhé z lásky

Ak sa položí nečakane vážna otázka, na ktorú treba odpovedať v krátkom čase, väčšinou sa povie to, čo je na srdci a bez zbytočných slov. Takúto vážnu otázku položil aj učiteľ zákona Ježišovi. Odpovedal tým, čo mal na srdci a čím žil: miloval Boha nadovšetko a miloval aj človeka.

Prvé aj druhé z lásky
Ľubomír Grega 20.10.2023

Život medzi Božím a cisárovým

Nie za každou otázkou je úprimný záujem o poznanie pravdy. Niekedy môže ísť iba o „podchytenie“ v reči. Výsledkom býva zneužitie povedaného slova, ktoré sa otočí proti tomu, kto ho vyslovil. Vždy mi je ľúto, ak sa slová začnú meniť na zbrane, pomocou ktorých sa druhí zhadzujú, umlčiavajú alebo rovno odstraňujú. Tieto „slovné útoky “ sa často začínajú „cestou medu“: „Učiteľ, vieme, že vždy vravíš pravdu, podľa nej aj učíš a na nikoho neberieš ohľad, na žiadneho človeka...“
Život medzi Božím a cisárovým