Ľubomír Grega 27.10.2023

Prvé aj druhé z lásky

Ak sa položí nečakane vážna otázka, na ktorú treba odpovedať v krátkom čase, väčšinou sa povie to, čo je na srdci a bez zbytočných slov. Takúto vážnu otázku položil aj učiteľ zákona Ježišovi. Odpovedal tým, čo mal na srdci a čím žil: miloval Boha nadovšetko a miloval aj človeka.

Prvé aj druhé z lásky
Ľubomír Grega 20.10.2023

Život medzi Božím a cisárovým

Nie za každou otázkou je úprimný záujem o poznanie pravdy. Niekedy môže ísť iba o „podchytenie“ v reči. Výsledkom býva zneužitie povedaného slova, ktoré sa otočí proti tomu, kto ho vyslovil. Vždy mi je ľúto, ak sa slová začnú meniť na zbrane, pomocou ktorých sa druhí zhadzujú, umlčiavajú alebo rovno odstraňujú. Tieto „slovné útoky “ sa často začínajú „cestou medu“: „Učiteľ, vieme, že vždy vravíš pravdu, podľa nej aj učíš a na nikoho neberieš ohľad, na žiadneho človeka...“
Život medzi Božím a cisárovým
Ľubomír Grega 13.10.2023

Svadobné pozvanie

Svadby často bývajú veľkou udalosťou celej rodiny, ktorá zvykne pozývať všetkých, na ktorých jej záleží. Čím ďalej na východ, tým je viac pozvaných. Ale nie každý pozvaný sa môže zúčastniť na svadobnom dni. Spoločenská etiketa hovorí, že sa na pozvanie patrí aspoň odpovedať a ospravedlniť sa, zbytočne ho neignorovať, a ak sú snúbenci blízkou rodinou, zvážiť aj zaslanie daru. Jednému postoju by sa však pozvaní mali určite vyhnúť: klamstvu.
Svadobné pozvanie
Ľubomír Grega 06.10.2023

Raz budeme žasnúť

Zvykne sa hovoriť: do tretice všetko najlepšie. Už po tretíkrát za sebou počúvame Ježišovo viničné podobenstvo, ktoré sa však neskončí práve najlepšie.

Raz budeme žasnúť
Ľubomír Grega 29.09.2023

Áno a nie

Aj túto nedeľu sa zdržíme pri vinici. Kým pred týždňom hovoril Ježiš o hospodárovi zháňajúcom kohokoľvek, kto by pracoval v jeho vinici, tentoraz hovorí o otcovi, ktorý prosí o túto prácu svojich dvoch synov, avšak s reakciou nie celkom vzorovou.
Áno a nie