Peter Štálnik 08.12.2023

Pripravte cestu Pánovi

Ak sa rozhodneme prečítať si nejaký novinový článok, urobíme tak najčastejšie preto, lebo nás zaujal jeho titulok – niekoľkými slovami podáva zhrnutie toho, o čom budeme čítať.
Pripravte cestu Pánovi
Peter Štálnik 01.12.2023

Bdelosť

Slovo advent je odvodené od latinského adventus, čo znamená príchod. V istom zmysle je celý život človeka adventom, čiže očakávaním Pánovho príchodu, ktorý príde súdiť živých i mŕtvych. Evanjelium žiadnym spôsobom nespochybňuje jeho príchod. To, že príde, je isté, neistý je čas jeho príchodu. Nevieme, či príde večer, či o polnoci, či za spevu kohúta alebo ráno. Uvedené časové údaje zodpovedajú rímskemu deleniu noci na štyri časti. Nočná stráž sa menila každé tri hodiny.
Bdelosť
Ľubomír Grega 24.11.2023

Už vieme, o čom to bude

Z roka na rok pribúda pútnikov, ktorým sa pri troche šťastia podarí osobne navštíviť aj známu Sixtínsku kaplnku vo Vatikáne. Už pri vstupe každého upúta čelná stena s fascinujúcim Michelangelovým výjavom Posledného súdu s množstvom postáv zhromaždených okolo Ježiša Krista, ktorý vykonáva súd nad každým, kto kedykoľvek žil na tejto zemi. Výraz jeho tváre a gesto zdvihnutej ruky vyvolá na mnohých tvárach zúfalý smútok, ale aj konečné zadosťučinenie.
Už vieme, o čom to bude
Ľubomír Grega 17.11.2023

Kto dá, tomu sa pridá

Pravdepodobne už mnohí z nás zachytili známu televíznu šou hľadajúcu výnimočné talenty, v ktorej sa účinkujúci snažia zaujať nezvyčajným výkonom.
Našťastie, Boh od nás neočakáva tieto mimoriadne, až nadľudské výkony, ktoré by ho mali uviesť do úžasu, prípadne dojať k slzám, aby nám nakoniec blahosklonne dovolil postúpiť do ďalšieho kola.

Kto dá, tomu sa pridá
Ľubomír Grega 10.11.2023

Pozná ma?

Iba jednej vety sa dotknem z podobenstva o múdrych a nerozumných pannách alebo o múdrom a nerozumnom spôsobe života: „Veru, hovorím vám: Nepoznám vás.“ Na prvé počutie to neznie až tak hrozne, kým si za ženícha nedosadíme Boha a za nerozumnú pannu seba. Teraz má táto veta iný zvuk.

Pozná ma?